Tip 2 diyabetli bireylerde tedaviye uyum ve hipoglisemi korkusu
Adherence to treatment and fears of hypoglycaemia in individuals with TYPE2 diabetes
- Tez No: 616211
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu araştırma, tip 2 diyabetli bireylerde tedaviye uyum ve hipoglisemi korkusunun belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma Ocak-Haziran 2019 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 376 tip 2 diyabetli birey ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, Tip 2 Diyabetes Mellitus Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği ve Hipoglisemi Korku Ölçeği uygulanmış, verilerin istatistiksel analizinde SAS 9.4 paket programı kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ki-kare, Shapiro-Wilk ve varyasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin %58.2'sinin kadın, yaş ortalamalarının 62.19±9.60, %57.7'sinin ilköğretim mezunu olduğu, %50.3'ünün oral antidiyabetik, %34.5'inin oral antidiyabetik ile birlikte insülin kullandığı belirlenmiştir. Bireylerin tedaviye uyumlarının orta düzeyde (%60.9) ve hipoglisemi korkularının düşük düzeyde (x̄=1.20) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted as a descriptive study in order to determine the adherence to treatment and fear of hypoglycemia in individuals with type 2 diabetes. Method: The study was carried out with 376 type 2 diabetic individuals who applied to the Endocrinology and Metabolic Diseases Polyclinic of Akdeniz University Hospital between January-June 2019. The Patient Information Form, Adherence Scale to Type 2 Diabetes Mellitus Treatment and Hypoglycemia Fear Survey were applied to collect the study data and SAS 9.4 package program was used for statistical analysis. Data were evaluated using descriptive statistics, t-test, chi-square, Shapiro-Wilk and variation analysis. Results: It was determined that 58.2% of the participants were female, mean age was 62.19 ± 9.60, 57.7% were primary school graduates, 50.3% were using oral antidiabetic, 34.5% were using oral antidiabetic and insulin. Individuals' adherence to treatment was moderate (60.9%) and fears of hypoglycemia were low (x̄=1.20).