Tip 2 diyabetli bireylerde tedaviye uyumun incelenmesi
The examination of treatment adherence in individuals with Type 2 diabetes
- Tez No: 1001937
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabet, bireyin yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ve komplikasyonların önlenmesi için sürekli tıbbi tedavi, beslenme düzeni ve yaşam tarzı değişikliklerine uyum gerektiren kronik bir hastalıktır. Bu araştırma, tip 2 diyabet tanısı almış bireylerin tedaviye uyum düzeylerini ve bu uyumu etkileyen faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini bir devlet hastanesine başvuran diyabetli bireyler, örneklemini ise güç analizi sonucunda belirlenen hedef örneklemin %86,4'üne karşılık gelen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 298 birey oluşturmuştur.Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Tip 2 Diyabetli Bireylerde Tedaviye Uyum Ölçeği (T2DTUÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve ortalama gibi tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Mann–Whitney U ve Kruskal–Wallis testleri kullanılmıştır. Yaş ortalaması 62,24±11,06 yıl (33–88) olan bireylerin T2DTUÖ puan ortalaması 94,65±24,82 olarak saptanmıştır. Bireylerin %5,4'ünün tedaviye uyumunun iyi, %73,5'inin orta ve %21,1'inin kötü düzeyde olduğu belirlenmiştir. T2DTUÖ puanlarının ekonomik durum, insülin kullanım süresi, HbA1c düzeyi, son üç ay içinde hipoglisemi ve hiperglisemi deneyimleme durumu, diyabet dışında ek hastalık varlığı, diyabetle ilgili eğitim alma durumu, düzenli kan glukozu ölçme, egzersiz yapma ve diyete uyma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır (p<0,05). Araştırmada; ekonomik durumu iyi olanların, 0–4 yıldır insülin kullananların, HbA1c düzeyi %7'nin altında olanların, son üç ay içinde hipoglisemi ve hiperglisemi yaşamayanların, diyabet dışında ek hastalığı olmayanların, diyabetle ilgili aldığı bilgiyi yeterli bulanların, düzenli kan glukozu ölçenlerin, egzersiz yapanların ve önerilen diyete uyanların tedaviye uyum düzeylerinin anlamlı düzeyde daha iyi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic disease that directly affects an individual's quality of life and necessitates adherence to continuous medical treatment, dietary regimens, and lifestyle changes to prevent complications. This descriptive study was conducted to examine treatment adherence levels and influencing factors among individuals diagnosed with Type 2 diabetes. The study population consisted of diabetic individuals applying to a state hospital, while the sample comprised 298 individuals who agreed to participate, corresponding to 86.4% of the target sample determined by power analysis. Data were collected using an“Introductory Information Form”and the“Type 2 Diabetes Treatment Adherence Scale (T2DTAS).”In data evaluation, descriptive statistics such as number, percentage, and mean were used alongside Mann–Whitney U and Kruskal–Wallis tests. The mean T2DTAS score of the participants, who had a mean age of 62.24±11.06 years (33–88), was found to be 94.65±24.82. It was determined that 5.4% of the individuals had good, 73.5% moderate, and 21.1% poor adherence levels. Statistically significant differences were observed in T2DTAS scores based on economic status, duration of insulin use, HbA1c levels, experience of hypoglycemia and hyperglycemia in the last three months, presence of comorbidities, diabetes education status, regular blood glucose monitoring, physical exercise, and dietary compliance (p<0.05). The study determined that treatment adherence levels were significantly better among those with good economic status, insulin use of 0–4 years, HbA1c levels below 7%, no history of hypoglycemia or hyperglycemia in the last three months, no additional comorbidities, satisfaction with diabetes-related information received, regular blood glucose monitoring habits, engagement in exercise, and compliance with the recommended diet.