Tip 2 diyabetli bireylerde tedaviye uyum ve hipoglisemi korkusu ve bunları etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of treatment adherence and fear of hypoglycemia and affecting factors in individuals with TYPE 2 diabetes
- Tez No: 792282
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLKNUR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma tip 2 diyabetli bireylerin tedaviye uyum ve hipoglisemi korku düzeyleri ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Nisan 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmaya, 18 yaş ve üzeri, ADA tanı kriterlerine göre tip 2 diyabet tanısına sahip, tanı süresi 1 yıl ya da daha üzeri olan, oral antidiyabetik ve/veya insülin kullanan, Türkçe iletişim kurabilen ve çalışmaya katılmaya gönüllü bireyler alınmıştır. Çalışma verileri yüz yüze görüşme tekniği ile Hastaların Sosyodemografik Özellikleri ve Tıbbi Bilgilerine İlişkin Veri Toplama Formu, Hipoglisemi Korku Ölçeği ve Tip 2 Diyabetes Mellitus Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatiksel yöntemler ile Shapiro-Wilk Testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Pearson Ki-Kare Testi ve Sperman Rho Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Bireylerin tedavi uyumları orta düzeyde, hipoglisemi korkuları düşük düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the treatment compliance and hypoglycemia fear levels and affecting factors in individuals with type 2 diabetes. Materials and Methods: This descriptive study study was conducted between April 2022 and July 2022. The sample of the study consisted of individuals who were 18 years of age and older, were diagnosed with type 2 diabetes according to the diagnostic criteria of the ADA (American Diabetes Association), were diagnosed with 1 year or more, volunteered to participate in the study, were using oral antidiabetic and/or insulin, and could communicate in Turkish. Data were collected with face-to-face by using Data Collection Form on Sociodemographic Characteristics and Medical Information of Patients, the Hypoglycemia Fear Scale and the Patient Adherence Scale to the Treatment of Type 2 Diabetes Mellitus. Shapiro-Wilk Test, MannWhitney U, Kruskal Wallis H Test, Pearson Chi-Square and Spearman Correlation analysis were used in the analysis of the data with descriptive statistical methods. Results: The treatment compliance of the individuals was found to be moderate and individuals was found to be low fear of hypoglisemia.