Switching to decentralized renewable energy systems for a sustainable development in Turkey
Türkiye'de sürdürülebilir bir kalkınma için dağıtık yenilenebilir enerji sistemlerine dönüşüm
- Tez No: 616243
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET VOLKAN EDİGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bugün adına“enerji dönüşümü”dediğimiz, dünyanın sürdürülemez bir enerji sistemi üzerine kurulu olmasından ötürü ortaya çıkan bir evreyi yaşamaktayız. Kullandığımız elektriğin büyük bir kısmı fosil kaynaklardan ve merkezi güç kaynaklarından sağlanmakta ve bu da dönüşümün en büyük etkenlerinden birini oluşturmaktadır. Daha sürdürülebilir enerji sistemi için ise dağıtık yenilenebilir enerji sistemleri bir çözüm olarak görülmektedir. Bu sistemler daha temiz, kendine yeten ve tüketici merkezli elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı sağlamaktadır. İnsanlar bu sistem içinde türetici olarak elektrik üretiminin bir parçası haline gelmekte ve böylece elektrik üretimi büyük şirketlerin elinden bireylerin eline geçmektedir. Blockchain ise bu sistem içerisinde türeticiler ile tüketiciler arasında, herhangi bir üçüncü kuruma ihtiyaç olmadan, uçtan uca elektrik alışverişini mümkün kılmaktadır. Bu gelişmeler insanları elektrik üretimine katılmak için teşvik etmektedir. Tüm bu konseptler enerji dönüşümü sürecini hızlandırmaktadır. Böyle bir dönüşüm Türkiye için çok önemlidir çünkü Türkiye kullandığı fosil kaynakları ithal etmekte ve elektrik üretiminde de birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunları bertaraf etmek için Türkiye, dağıtık yenilenebilir enerji sistemleri kurabilir. Fakat Türkiye'de ve dünyada bu uygulamaların önünde çok ciddi engeller bulunmaktadır. Bu tezin amacı dünyadaki örnekleri gözlemleyip dünyadaki ve Türkiye'deki engelleri inceleyip global örneklerden Türkiye'ye çözüm yolları sunmaktır.
Özet (Çeviri)
We are living today what is called the“energy transition”, a term brought by the unsustainability of the world's energy system. Most of the electrical energy that we use today are coming from fossil fuels and centralized power plants which are urging the world for this energy transition. In order to achieve a sustainable energy system, decentralized renewable energy systems have been seen as a solution. These systems provide cleaner,self-sufficient and consumer oriented electricity generation, transmission and distribution. Within these systems, people become a part of the electricity generation process and become prosumers. Hence, the electricity generation switches from big corporations that generate electricity to individuals. Blockchain, in this context, enable peer-to-peer transactions between prosumers and consumers without the involvement of any third parties. These developments encouraged people to become prosumers and engage in electricity generation processes. All of these concepts fasten the energy transition in the world. Such a transition in energy is more important for Turkey as it is suffering from vast fossil-fuel imports and inefficiency in electricity generation. In order to overcome these problems, Turkey could establish decentralized renewable energy systems. However, there are many barriers in the world and in Turkey to the applications of decentralized renewable energy systems. The purpose of this master thesis is to look at the current applications of decentralized renewable energy systems, review the barriers in the world and in Turkey and proposing solutions from global examples.