İnsan kaynakları uygulamalarının yayılım süreci: Çok uluslu Türk şirketleri üzerine bir araştırma
The diffusion process of human resource practices: A research of multinational Turkish companies
- Tez No: 616253
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL SAYILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İşletmeler, dahil oldukları bu yeni çevreye göre farklı stratejiler, politikalar ve uygulamalar oluşturmaktadır. Uluslararası işletmelerin ulusal çevrede hayata geçirdikleri birtakım uygulamalar, faaliyet gösterdikleri alanlar büyüdükçe değişmektedir. İnsan kaynakları da bu uygulamalardan biridir. İnsan kaynakları uygulamalarını da işletmeler hem merkezlerinde hem de yurtdışında faaliyet gösteren bağlı işletmelerinde uygulamaktadırlar. Bu açıdan bu araştırmanın ilk amacı, Türk ÇUŞ'unu gözlemleyerek, İK uygulamalarının farklı toplumsal bağlamlar ve örgütsel sınırlar arasında nasıl yayıldığını anlamaya çalışmaktır. İkinci amaç ise, insan kaynakları uygulamalarının yurt dışına transferinin hangi modellerle sağlanabileceğinin tartışılmasıdır. Bu amaçla çalışmada, yedi farklı çok uluslu Türk şirketinin İK uygulamaları incelenmiştir. Örneklem olarak seçilen şirketler çok uluslu Türk şirketleridir. Konuya yönelik hazırlanmış sorular, seçilmiş şirketlerdeki ilgili departmanların yöneticileri ile röportaj şeklinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporations, according to the new environment they penetrate, develop new strategies and politics. The applications which International corporations execute in the international stage, change in accordance with their growth. Human resources is one of these applications. Corporations apply human resource applications on their core holding and other holdings which operate in overseas. From this view, main aim this research understanding how spread HR practices between social contexts and organizational boundaries by observing Turkish multinational company. The second purpose is to discuss the models that can be used to transfer human resources applications abroad. To this end, seven different multinational Turkish corporations human resource applications were examined. The corporations which were selected are multinational Turkish corporations. The questions regarding the topic were prepared in the form of an interview with the managers of the relevant departments of the selected companies.