Lise yabancı dil öğretmenlerinin alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
The investigation of high school foreign language teachers' views about alternative assessment and measurement techniques
  1. Tez No: 616262
  2. Yazar: BEDİRHAN ÖNEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise yabancı dil öğretmenlerinin alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerine ilişkin görüşlerini incelemektir. Bu araştırma, tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Diyarbakır ili merkez ilçelerindeki (Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir) devlet ve özel kurumlarda çalışan ve rastgele seçilen 349 lise yabancı dil öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Okur (2008) tarafından geliştirilen 4. ve 5. sınıf Fen ve Teknoloji Öğretmenleri için kullanılan anketin bu çalışma için yabancı dil öğretmenlerine uyarlanmış şekli ile kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Ayrıca, öğretmenlerinin alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerini kullanımına ilişkin görüşleri“Katılıyorum”düzeyinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca lise yabancı dil öğretmenlerinin Alternatif Ölçme ve Değerlendirme Tekniklerine (AÖDT) ilişkin görüşleri mezun olunan fakülte ve hizmet içi eğitimi alma değişkenine göre incelendiğinde anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonunda AÖDT'ye ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine high school foreign language teachers' views on the techniques of alternative assessment and measurement. This research was carried out in the screening model. The sample of the study consists of 349 high school foreign language teachers working in public and private institutions in the central districts of Diyarbakır Province (Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir). The questionnaire used for 4th and 5th grade Science and Technology Teachers, developed by Okur (2008) as a data collection tool, was used for this study after having been adapted to foreign language teachers. Descriptive statistics, one-way analysis of variance (ANOVA) and independent samples t-test were used to analyze the data. Furthermore, it was concluded that teachers' views about using alternative assessment and measurement techniques are at the level of“Agree”. In addition, when high school foreign language teachers' views about Techniques of Alternative Assessment and Measurement (TOAAM) were examined according to the graduated faculty and the in-service training variables, it was found that there was no significant difference between these variables. At the end of the research, suggestions were made concerning TOAAM.