Başarılı okul müdürleri arasında öğretmenlere yaklaşımları yönüyle hangi motivasyon faktörlerinin daha etkili olduğunun incelenmesi (Siirt ili örneği)
Investıgatıon of whıch motıvatıon factors are more effectıve ın the aspect of dealıng wıth teachers among succesful school headmasters (a sample of Siirt)
- Tez No: 616275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada, Siirt il merkezindeki devlet okullarında başarılı görülen okul müdürlerinin, öğretmenlere yaklaşımları yönüyle hangi motivasyon faktörlerini daha etkili olarak kullandıkları öğretmen görüşlerine göre incelenmiştir. Araştırmanın evrenini; Siirt il merkezindeki ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde 14.03.2014 tarihi itibariyle en az 4 yıllık müdürlük görev süresini dolduran okul müdürlerinden, okul öğrencileri, okul öğretmenleri, okul aile birliği ve milli eğitim müdürlüğü değerlendirmeleri sonucunda başarılı bulunan okul müdürlerinin çalıştığı 21 okulun (11 ilkokul, 6 ortaokul ve 4 lise) 418 öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise il geneli müdürlük değerlendirme sonucunda başarılı sayılan okul müdürlerinden, müdürlük süresi görev yapmakta olduğu eğitim kurumunda uzatılan 12 okul müdürünün (7 ilkokul,2 ortaokul ve 3 lise) birlikte çalıştığı 258 öğretmen oluşturmaktadır. Siirt il merkezindeki devlet okullarında başarılı görülen okul müdürlerinin öğretmenlere yaklaşımları yönüyle hangi motivasyon faktörlerini daha etkili olarak kullandıkları ile ilgili veriler, Başın ve Helvacı (2012) tarafından geliştirilen“Okul Müdürlerinin Öğretmenleri Motive Etme Yaklaşımlarını Belirleme”ölçeği ile belirlenecektir. Ölçeğin birinci bölümünü oluşturan demografik bilgiler 5 sorudan oluşmakta, ikinci bölüm ise 30 maddelik 5'li likert tipindeki sorulardan oluşmaktadır. Veriler, SPSS veri analiz programında işlenerek ankete katılan öğretmenlerin genel bilgilerinde frekans ve yüzde, grupların görüşleri arasındaki farkların saptanmasında ise t- testi ve one way anowa testi yapılmış ve .05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Siirt il merkezinde başarılı görülen okul müdürlerinin, öğretmenlere örgütsel-yönetsel motivasyon araçları ile psiko- sosyal motivasyon araçlarını çok düzeyinde kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Başarılı okul müdürlerinin öğretmenleri motive etme araçlarını uygulama düzeyine ilişkin elde edilen sonuçlara göre cinsiyet, branş, yaş ve mesleki deneyim faktörü bakımından anlamlı bir fark göstermediği saptanmıştır. Ancak medeni hal ve öğretim kademesi faktörlerinde başarılı okul müdürlerinin örgütsel yönetsel motivasyon araçlarını uygulama düzeyine ilişkin anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Öğretmenlerin, başarılı okul müdürlerinin örgütsel yönetsel motive etme araçlarını uygulama sıklığına ilişkin genel görüşleri medeni hal faktörü bakımından incelendiğinde, bekâr öğretmenlerin evli öğretmenlere göre daha olumlu düşündükleri görülmektedir. Öğretmenlerin başarılı okul müdürlerinin örgütsel yönetsel motive etme araçlarını uygulama sıklığına ilişkin genel görüşleri öğretim kademesi faktörü bakımından incelendiğinde ise; okul müdürlerinin öğretmenleri“örgütsel yönetsel”motive etme araçlarında ilkokul öğretmenleri ile ortaokul öğretmenleri arasında anlamlı bir fark gösterdiği ve başarılı okul müdürlerinin ortaokulda çalışan öğretmenlere ilkokulda çalışan öğretmenlere göre örgütsel yönetsel motive araçlarının daha fazla uygulandığı saptanmıştır. Öğretmenlerin başarılı okul müdürlerinin örgütsel yönetsel motive etme araçlarını uygulama sıklığına ilişkin genel görüşleri öğretim kademesi faktörü bakımından incelendiğinde ortaokul öğretmenlerinin ilkokul ve lise öğretmenlerine göre daha olumlu düşündükleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is examined which motivation factors are more effective in the aspects of dealing with teachers among successful school headmasters in public schools in the city center of Siirt. The population of the study consisted of 418 teachers of 21 schools (11 primary, 6 secondary, 4 high schools) in which successful school headmasters work as a result of reviews by the National Education Directorate, Parent Teacher Association, school teachers, school students; primary, secondary, and high school level in the province of Siirt as of the date 14.03.2014 at least 4 years, who filled the post of manager. The sample of the research consisted of 258 teachers and headmasters of 12 schools (7 primary, 2 secondary, 3 high school) in which their duty duration is extended and accepted successful headmasters as a result of the evaluation of the provincial directorate. Data about which motivation factors are more effective in the aspects of dealing with teachers among succesful school headmasters in public schools in the city center of Siirt will be identified with the scale“Determining The Approaches of School Hedmasters To Motive Teachers”by Başın and Helvacı (2012). Demographic information that forms the first section of scale consists of 5 questions, the second part consists of questions on the 30-item Likert-type 5s. The datas are processed in the SPSS data analysis program, frequency and percent in the general information of the teachers involved in the processing survey, and t-test and one way anowa test has applied in the detection of differences between the views and resulted in .05 level of significance. " As a result of the research, it is reached that in the province of Siirt successful common school headmasters used psycho - social motivation tools and organizational-managerial motivation tools at the appropriate level. According to the results of successful school headmasters motivate teachers the tools to the application level it is determined that it does not show significant difference in terms of gender, branch, age and professional experience factors. However, it is determined that marital status and education level factors show significant differences in terms of appropriate level of successful headmasters organizational- managerial motivation tools. Teachers' general views related to frequency of applications organizational- managerial motivation tools of successful school headmasters in terms of marital status it is seen that single teachers think more positive than married ones. When it is anlyzed in terms of educational level factor it is determined that there is significant differences between primary school teachers and secondary school teachers and successful school headmasters applied the organizational- managerial motivation tools to secondary school teachers more than primary school teachers. When teachers' general views related to school headmasters' usage frequency of organizational- managerial motivation tools are analyzed in terms of educational level factor, it is seen that secondary school teachers think more positive than primary and high school teachers.