Siyasi parti grup toplantı konuşmalarının metinsellik yönünden incelenmesi
- Tez No: 616289
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÖKDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Metin, tümcelerin ve paragrafların belirli kurallara göre bir araya gelmesiyle oluşmuş sözlü ya da yazılı olabilen bir bütündür. Metinlerin, mantıksal bir tutarlılık içinde oluşturulması beklenir. Konuşan ve dinleyenden bağımsız değerlendirilemediği için söylemle ve bağlamla da ilişkili olarak düşünülmelidir. Metnin tüm bu yapısını ortaya koymak ve yazar tarafından okuyucuya sunulanı biraz daha anlamlandırabilmek için kullanılan çeşitli inceleme yöntemleri ve kuramlar ise metinbilim alanını oluşturmaktadır. Metnin incelenmesinde betimleme, çözümleme ve yorumlama aşamaları yer almaktadır. Bu aşamalara bağlı olarak dilbilimsel yönden metni çözümlemede üç yapıdan söz edilmektedir: küçük yapı, büyük yapı , üst yapı. Bu çalışmada Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerin aynı tarihli grup toplantısı konuşmaları ele alınmış, bu konuşmalardan oluşan bütünler küçük yapı, büyük yapı ve üst yapı yönlerinden incelenmeye çalışılmış , konuşmaların metin kavramıyla ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Text is a whole body consisting of sentences and paragraphs that can be formed verbal or oral according to some measurements. A text is made of logical chorence. As it can not be assessed without speaker and listener, it should be assessed with discourse and context. Researchers use a variety of analysing methods and theories of text linguistics in order to reveal the structure of texts and to make sense the output by the author. Analysis of a text is a process that consist of description, analysis and interpretation of a text. Depend on these processes, in terms of linguistic and text analysis, there are three stages of analyzing a text: micro structure, macro structure and meta structure. This thesis focused on the group meeting speeches of Turkish political parties represented in Turkish Grand National Assembly. These speeches were analyzed in term of their micro structure, macro structure and meta structure of the text. In addition, the speeches were evaluated on the relation to the textual structure.