Sol popülist söylemde karşı hegemonyanın inşası: Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2018-2019 grup toplantı konuşmalarının eleştirel söylem analizi
Constructing counter-hegemony in left-wing populist discourse: A critical discourse analysis of Kemal Kılıçdaroğlu's 2018-2019 group meeting speeches
  1. Tez No: 887259
  2. Yazar: ABDULLAH OĞUZHAN KARARTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, sol popülizm ve karşı hegemonya kuramı çerçevesinde ele alınarak yapılacak söylem analiziyle Türk popülizm literatürüne özgün ve ampirik bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Özellikle Türk siyasetinde ana muhalefet partisi CHP'nin lideri Kılıçdaroğlu'nun 2018 Genel seçimleri sonrası ve 2019 yerel seçimleri öncesi parti grup konuşmalarının incelenmesi, Türkiye'deki sol popülist söylemlerin dinamiklerini ve hegemonik mücadeleleri anlamak adına önemli veriler sunacaktır. Türk siyasetinin içinde bulunduğu durum, bir karşı-hegemonya oluşturmak için fırsatlar barındırmaktadır. Özellikle 2017 anayasa değişikliği sonrası değişen hükümet sisteminin bir nevi mecbur bıraktığı ittifak yapıları ve Türk siyasetinde gerçekleşen ekonomik ve siyasi krizler, bu duruma zemin hazırlamaktadır. Bu bağlamda, çalışma sadece teorik bir tartışma alanı sunmakla kalmayıp, aynı zamanda somut ve ampirik verilerle Türk popülizmine dair özgün bir perspektif kazandırarak, mevcut literatüre değerli bir katkı yapmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to make a unique and empirical contribution to the Turkish populism literature through a discourse analysis framed by left populism and counter- hegemony theories. Specifically, the examination of the speeches by the leader of the main opposition party CHP, Kılıçdaroğlu, following the 2018 General Elections and previous local elections in 2019, will provide significant insights into the dynamics of left populist discourses and hegemonic struggles in Turkey. The current political context in Turkey offers opportunities for the formation of counter-hegemony. The alliance structures necessitated by the new government system following the 2017 constitutional amendment and the economic and political crises in Turkish politics lay the groundwork for this situation. In this context, the study not only presents a theoretical discussion but also aims to provide a unique perspective on Turkish populism with concrete and empirical data, thereby making a valuable contribution to the existing literature.