Proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon germe egzersizlerinin elit taekwondocuların esneklik ve denge becerileri üzerine etkisi
The effect of proprioseptive neuromuscular facilitation stretching on stretching and balance abilities of elite taekwondo athletes
  1. Tez No: 616288
  2. Yazar: ENES MADAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; elit düzeydeki Taekwondo sporcularına uygulanan 8 haftalık Proprioseptif Nöromusküler Fasilitasyon (PNF) Stretching egzersizlerinin esneklik ve denge yetileri üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmanın örneklem grubunu Aksaray ilinde Taekwondo antrenmanlarına devam eden elit düzeydeki 30 Taekwondo sporcusu oluşturmaktadır. Gönüllülük esası göz önünde bulundurularak 15 er kişilik iki grup oluşturulmuş olup her iki grupta 8 erkek 7 kadın sporcu olacak şekilde dağılım yapılmıştır. Çalışmanın deney ve kontrol gruplarına esneklik ölçümü için V-otur uzan testi, denge ölçümü için Yıldız Denge Testi (Star Excursion Balance Test) uygulandı. Kontrol grubuyla aynı antrenman programına dahil olan deney grubuna ayrı olarak uygulanılacak 8 haftalık PNF egzersiz programı haftada 3 gün olacak şekilde planlandı. Çalışma programı başlamadan önce deney ve kontrol gruplarına çalışma hakkında bilgi verildi. 8 haftalık çalışma programının ilk gününde deney ve kontrol gruplarına ön test uygulandı. Ön testte sporculara V-otur uzan testi için iki hak, Yıldız Denge Testi için üç hak verildi, elde ettikleri en iyi derece ön test olarak kabul edildi. 8 haftalık PNF stretching çalışma programından sonra sporculara son test uygulandı. Son teste sporculara V-otur uzan testi için iki hak, Yıldız Denge Testi için üç hak verildi, elde ettikleri en iyi derece son test olarak kabul edildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS(Statistical Package for Social Sciences) for Windows 23.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normallik dağılımına bakılıp normal dağıldığı görülmüştür. Verilerin analizinda, Two-way Repeated Measures Anova kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the effect of 8 weeks period Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) exercises on balance and stretching abilities of elite Taekwondo athletes. Sample group of this study consisted of 30 Taekwondo athletes who are constantly training in city of Aksaray. All athletes has attended for study voluntarily. 30 Taekwondo athletes had been divided into two different groups and each group consisted of 15 athletes which are 8 male and 7 female equally. Star Excursion Balance Test has been implemented on both subject and control group for V-sit Stretch Test and Balance Test. Additionally only subject group has been exercised Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) exercise program 3 days a week. Before starting the study program, subjects and control groups have been informed about the study. Pre-tests has been implemented both on subject and control groups before the 8 weeks of training program had started. During pre-test each athlete has been given just two chance to reach highest scores. End-tests measured after 8 weeks of Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) had finished. During end-test each athlete has be given just two chance to reach highest scores. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program used for the evaluation of all results. It has been observed that the obtained data were analyzed normally and distributed normally. Two-way Repeated Measures Anova and independent Sample T-test were used for data analysis.