Turizm sektöründe sanal gerçeklik teknolojisinin kullanımına ve etkisine yönelik keşifsel bir araştırma
An exploratory research on the use and effect of virtual reality technology in tourism sector
- Tez No: 616294
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmanın temel amaçlarından biri, sanal gerçeklik teknolojisi ile üretilen uygulamaların, bunları deneyimleyen kullanıcılar nezdindeki algısal kabul düzeyini kullanıma yönelik davranışsal niyet üzerinden incelemektir. Diğer bir amacı ise, sanal gerçeklik teknolojisi ile üretilen uygulamaların, kullanıcılarında oluşturduğu gerçeklik algısını keşfetmek ve yaşadıkları deneyimin özünü ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışmada nitel ve nicel araştırma yönteminin her ikisi de kullanılarak karma bir yöntemden yararlanılmıştır. Türkiye'nin üç büyük şehrinde (İstanbul, Ankara, İzmir), sanal gerçeklik teknolojisi ile üretilen uygulamaları deneyimleyen kullanıcıların, bu teknolojiyi algısal kabul düzeyleri ve kullanıma yönelik davranışsal niyetleri nicel yöntemlerle, söz konusu sanal gerçeklik uygulamalarının kullanıcıların gerçeklik algısı üzerindeki etkisi ise nitel yöntemler kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda veriler, Haziran-Ekim 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma sonucunda sanal gerçeklik teknolojisi ile üretilen uygulamalara yönelik katılımcıların fayda, eğlence ve gerçeklik algılarının, bu uygulamaların kullanımına yönelik davranışsal niyet üzerinde etki oluşturan faktörler olarak ortaya konulmuştur. Bu kapsamda, elde edilen nitel ve nicel bulgular bütünsel olarak göstermektedir ki, sanal gerçeklik teknolojisi ile üretilen uygulamaların kullanıcı tarafından turizm sektörünü dönüştürücü bir yenilik olarak kabul edilmesi; kendisine fayda sağlamasına, yarattığı eğlence algısının yüksek olmasına ve kullanıcı nezdinde yeni bir gerçeklik algısı oluşturmasına bağlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the main objectives of this study is to examine the level of perceptual acceptance of applications produced with virtual reality technology among users who experience them through behavioral intention towards use. Another objective is to discover the reality perception created by the users of the applications produced with virtual reality technology and to reveal the essence of their experience. In this context, a mixed method was utilized by using both qualitative and quantitative research methods. While the level of perceptual acceptance and behavioral intentions of users who experience the applications produced with virtual reality technology have been determined by quantitative methods, the effect of these virtual reality applications on users' perception of reality is tried to be determined by using qualitative methods in Turkey's three major cities (Istanbul, Ankara, Izmir). In this regard, data were collected between June and October 2019. As a result of the research, it was revealed that users' perceptions of benefit, entertainment and reality related to the applications produced with virtual reality technology have an effect on the behavioral intention towards the use of these applications. In this context, the qualitative and quantitative findings show that the applications produced with virtual reality technology are accepted by the user as a transformative innovation in the tourism sector; this depends on the fact that it provides benefits to her/his self, the perception of entertainment it creates is high and it creates a new perception of reality for the user.