Etkileşimli görsel öykülemelerin internet ortamında kullanımı ve bir uygulama örneği
Use of interactive visual narratives in internet environment and an application sample
- Tez No: 616295
- Danışmanlar: DOÇ. ELİF ERGEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnternet teknolojisinin toplumla tanışması, bilgisayarı internetin kullanılması için gerekli bir araç haline getirmiş ve internetin toplum için vazgeçilmez bir bilgi ve veri havuzu haline gelmesiyle önemi daha iyi anlaşılmıştır. Bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin insan hayatının her aşamasına entegre olduğu günümüzde disiplinlerin ve sanat dallarının içiçe girdiği gözlemlenmektedir. Günlük hayatta kullanılan bilişim araçlarının bu şekilde gelişmesi ve yaşama dahil olması, bilgiye ve enformasyona erişim gücünü giderek arttırmıştır. Bu doğrultuda, geleneksel anlamdaki görsel öykülemelerin bilgisayar teknolojisi kullanılarak hareketlendirilmesi ve kullanıcı ile etkileşim içerisinde olması, hareketlendirilmiş etkileşimli görsel öykülemelerin internet ortamlarında kullanılmasına olanak sağlamıştır. Sanatta yeterlik çalışması, hareketlendirilmiş etkileşimli görsel öykülemelerin internet ortamlarındaki kullanım teknolojisini inceleyerek kullanım alanlarına ve sağladığı olanaklara örnekler sunmayı amaçlamaktadır. Bu olanaklar ışığında hareketlendirilmiş etkileşimli görsel öyküleme kullanımının kazançlarının ya da sorunlarının neler olabileceği incelenerek, yeni teknolojiler ışığında gelecekte nasıl bir değişim göstereceği konusunda öngörülerde bulunulmuştur. Birinci bölümde görsel öyküleme kavramı üzerinde durulmuş, bu kavramın gelişim evreleri, türleri ve bileşenleri irdelenmiştir. Aynı zamanda hareketli görsel öykülemelerin uygulama ortamları içerisinde yaratım süreci ve bu süreçte kullanılan ögelere değinilmiştir. İkinci bölümde hareketli görsel öykülemeleri oluşturacak dijital illüstrasyon kavramına ve uygulamada kullanılacak programlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde uygulaması planlanan görsel öykülemenin internet ortamında yayınlanması sürecine kısaca değinilmiş ve paralaks kaydırma tekniği üzerinde durulmuştur. Elde edilen bilgiler ışığında bu alanın teknik sorunları, avantajları ve dezavantajları belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, belirlenen bir sosyal sorumluluk projesinin tanıtımı amacıyla, bir hareketli görsel öyküleme uygulaması gerçekleştirilmiş ve süreci anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The acquaintance of internet with society has made computer an essential tool for the utilization of internet and its significance has been better understood with internet being an irreplaceable information and data repository for society. At the present time, where the developments in information technologies are integrated with every stage of the life of a human, it is observed that disciplines and art fields are intertwined. Such developments of informatics tools which we use in our daily life and their entrance to our lives gradually enhanced our power of access to knowledge and information. Accordingly, animation of traditional visual narratives with the utilization of computer technology and their interaction with the user made the use of animated interactive visual narratives in internet environments possible. This work of proficiency in art aims to submit samples to the fields of usage of animated interactive visual narratives and facilities they provide by means of examining the technology behind the use of these narratives in internet environments. In the light of new technologies, some presumptions have been made on the topic of what kind of a change will the use of these narratives undergo in the future by examining the acquisitions or problems of the use of these narratives in the light of these facilities. In section 1, the term visual narrative has been discoursed and development stages, types and components of this term has been scrutinized. Also, the creation process of dynamic visual narratives in application environments and the elements used in this process. In section 2, digital illustration term which constitutes dynamic visual narratives and the programs used in application have been mentioned. In section 3, the publication process of the visual narrative which is planned to be practiced in internet environment has been briefly mentioned and parallax scrolling technic has been discoursed. In the light of all information acquired, technical problems, advantages and disadvantages of this field have been determined. In section 4, a dynamic visual narrative application has been put into practice and its process has been explained with the purpose of recognition of a social responsibility project.