Birleşik Krallık'ta mülteci entegrasyon politikaları ve ulusaşırı bağların rolü: Yükseköğretimde Suriyeliler
Refugee integration policies in the UK and the role of transnational ties: Syrians in higher education
- Tez No: 616300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ZAFER SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmada Birleşik Krallık'ta yükseköğretim alan Suriyeli mültecilerin entegrasyonu, entegrasyon ve ulusaşırı (ulusötesi) bağlar arasındaki ilişki, ulusaşırı bağların kullanımı, entegrasyonunu kolaylaştıran bileşenlerin neler olduğu sorularına cevap aranmaya çalışılmıştır. Araştırmada Birleşik Krallık'ta yükseköğretim alan Suriyeli mültecilerin zorunlu göç hikayelerini, özelliklerini, bakış açılarını yükseköğretime erişim hikayelerini, kişisel deneyimlerini anlayabilmek amacıyla veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış görüşme yöntemi seçilmiştir. Birleşik Krallık'ta yükseköğretim alan veya mezun 20 Suriyeli mülteci ile görüşme yapılmıştır. Eğitimli mülteci gruba diğer örneklem yöntemleri ile erişmek kolay olmadığından kartopu örneklem kullanılmıştır. Ayrıca Birleşik Krallık mülteci entegrasyon politikaları dokuman analizi yöntemi ile belirlenmiştir. Birleşik Krallık'ta mülteci entegrasyonunun mültecilerin sorumluluklarını yerine getirmeleri, iş piyasasına erişimleri, dil öğrenmeleri, topluluğa katkı sunmaları ve hizmetlere erişimlerinin sağlaması halinde gerçekleştiği kabul edilmektedir. Bu kapsamda araştırma Birleşik Krallık'ta yükseköğretim alan Suriyeli mültecilerin başarılı bir şekilde entegre olduğunu, dil yeterliliği, yükseköğretim ve mülteci statüsünün (statünün sağladığı haklar, özellikle çalışma hakkı) entegrasyonu kolaylaştırdığı, ulusaşırı bağların entegrasyon süreçlerini desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan, araştırma ulusaşırı bağların Suriyeli mültecilerle yeni bir biçim kazandığını, mültecilerin köken ülke ve ev sahibi ülke dışında başka ülkelerde de ulusaşırı bağ geliştirdiğini, bağların güçlüklerle başa çıkmak için kullanıldığını ve bu bağların Birleşik Krallık'a aidiyeti engellemediğini göstermektedir. Diğer taraftan yüksek eğitimli mültecilerin özellikleri ile sağlanan haklar entegrasyonu kolaylaştırmakla birlikte sadece ana akım politikalarda sunulan desteğin yeterli olmadığı, mültecilerin tasarlanmış özel politikalara ihtiyaçları olduğu ve topluluk uyumunu destekleyen politikaların geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines to find answer to the questions on integration of Syrian refugees in higher education in the UK, relations between integration and transnational ties, use of transnational ties and indicators facilitating integration. Mainly semi-structured interview technique was chosen to understand forced migration stories, profiles, perspectives, stories about access to higher education, personal experiences of Syrian refugees in higher education in the UK. Interviews conducted with 20 Syrian refugees studying at higher education institutions or alumni living in the UK. Snowball sampling was chosen to reach participants because of highly educated refugees not easily accessible through other sampling strategies. Furthermore, the UK's refugee integration policies defined by using document analysis method. The UK accept that refugee integration takes places when refugees meet responsibilities, access to labour market, learn English language, contribute community and access to services. This research shows that Syrian refugees in higher education in the UK integrated successfully, language proficiency, higher education environment and refugee status (rights provided with refugee status, especially right to work) facilitated integration and transnational ties supported integration process. Moreover, this research shows that transnational ties have a new type with Syrian refugees, refugees improved transnational ties with other countries other than origin country and the UK, transnational ties used as a cope with strategy for the challenges faced and these ties do not prevent belonging to the UK. On the other hand, although profile of highly educated Syrian refugees and rights provided facilitated their integration process, only mainstreaming the support provided for refugees is not enough and refugees need more tailored services to access services and policies to support community cohesion should be improved.