Davranışsal ön yargılar ve finansın işletmelerin finansal kararlarına etkisi
Behavioral prejudices and the effect of finance on the financial decisions of the businesses
  1. Tez No: 616310
  2. Yazar: AYTEN OK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kurumsal firmaların devamlılığı sağlayabilmek, büyümek, gelişmek ve kar oranını en üst seviyeye çıkarabilmek amacıyla almış oldukları kararlar en önemli yönetim kalemlerinden biridir. Buna bağlı olarak bu çalışmada, işletmelerde finansal karar verme süreçlerinde davranışsal, psikolojik ön yargıların yani sezgi, hislerin ve geleneksel finans kavramının yatırımcılar üzerindeki etkisini ve bunun sonucunda firmaların vermiş oldukları kararları ne ölçüde etkilediği, yatırımcıların bu sonuçlar karşısındaki eğilimlerini, tutumlarını incelemeyi ve bununla birlikte firmaların finansal karar süreçlerini etkileyen psikolojik ve davranışsal eğilimleri meydana çıkarmak ve bu eğilimlerin alınan finansal kararları nasıl etkilediğini analiz etmeyi hedeflemektedir. Davranışsal ön yargılar ve finans kavramlarının, işletmelerin finansal kararlarına etkisini konu alan bu araştırmada deneysel uygulama anket yöntemidir.Araştırmanın birinci bölümünde, finans ve finansal yönetim kavramları,finansal yatırımlarda karar modelleri,yatırımcı davranışını temel alan modeller,yatırımcı kararına etki eden ön yargılar ,davranışsal ön yargıların işletmelerin finansal kararlarına etkileri kavramlarının literatür taraması yapılıp detaylı bir şekilde açıklanmıştır.Araştırmanın ikinci bölümünde, davranışsal ön yargılar ve finans kavramlarının, finansal kararları ne ölçüde etkilediği anket uygulama yöntemi ile analiz edilmiş, ilişki meydana çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The decisions taken by corporate companies in order to ensure continuity, to grow, to develop and to maximize the profit rate are one of the most important management items. Accordingly, in this study, to examine the effects of behavioral, psychological prejudices, in other words, intuition, feelings and traditional finance concept on investors in the financial decision making processes of the companies, as a result, the tendencies and attitudes of the investors against these results and It aims to reveal psychological and behavioral trends affecting financial decision processes and to analyze how these trends affect financial decisions taken. It is the experimental application survey method in this research, which deals with the effects of behavioral biases and financial concepts on financial decisions of businesses. In the first part of the research, literature review of finance and financial management concepts, decision models in financial investments, models based on investor behavior, prejudices affecting investor decision, effects of behavioral prejudices on financial decisions of businesses are made and explained in detail. In the second part of the research, the extent to which behavioral prejudices and financial concepts affect financial decisions were analyzed by the survey application method and the relationship was uncovered.