Dirsek proksimali ulnar sinir tuzaklanmalarına klinik ve elektrofizyolojik yaklaşım
Clinical and electrophysiological approach to elbow proximal ulnar nerve entrapment neuropathies
  1. Tez No: 616309
  2. Yazar: REYHAN SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: UZMAN TURGUT ADATEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, unlar sinirde dirseği dayayarak çalışmaya bağlı, mediyal epikondil proksimalindeki tuzak nöropatilerin klinik ve elektrofizyolojik bulgularını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız, 2007 Kasım ve 2008 Eylül tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinik EMG Laboratuvarına başvuran akut yerleşimli 4. ve 5. parmak uyuşma şikayeti olan ve EMG incelemesi sonrası medial epikondil proksimalinde tuzaklanma saptanan toplam 175 olgunun prospektif olarak incelenmesi ile yapıldı. Tüm olguların anamnezleri alınıp, ayrıntılı nörolojik muayeneler yapıldıktan sonra, ilk EMG incelemeleri yapıldı. Her olguda ulnar sinir motor yanıtları, klasik yöntemler ve santimleme yöntemi ile kaydedildi. Ayrıca median motor sinir yanıtları, median ve ulnar sinir duysal yanıtları değerlendirildi. Olguların Abduktor Digiti Minimi (ADM), Birinci Dorsal İnterosseöz (FDI), Fleksör Karpi Ulnaris (FCU) kaslarına konsantrik iğne elektrodla girilerek iğne Elektromyografi (EMG) incelemeleri yapıldı. Sonrasında olguların aynı protokollerle kontrol EMG icelemeleri yapıldı. Bulgular: 4-5. parmaklarda uyuşma ve ulnar güçsüzlük yakınması ile başvuran 508 olgunun 382'sinde (%75,2) medial epikondil üstü tuzaklanma saptanmış olup bu oran literatürle karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulundu ve bu olguların 175'i çalışmamıza alındı.Çalışmaya alınan 175 olgunun 169'unda (%96,57) tuzaklanan taraf sol kol iken, 6 (%3,43) olguda tuzaklanma sağ kol olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, we aimed to investigate the clinical and electrophysiological findings of entrapment neuropathies in the proximal medial epicondyle proximally due to the study by pushing the elbow on the nerve. Material and Methods: Our study was carried out in Istanbul Training and Research Hospital between November 2007 and September 2008. In the study, 175 patients who presented to the EMG Laboratory with complaints of numbness in the 4 and 5 fingers located acutely and who had entrapment neuropathy proximal to the medial epicondyle after the EMG examination were examined prospectively. After taking anamnesis and detailed neurological examinations of all cases, the first EMG examinations were performed. Ulnar nerve motor responses were recorded with classical methods and centimeter method in each patient. In addition, median motor nerve responses, median and ulnar nerve sensory responses were evaluated. Needle Electromyography (EMG) examinations were performed on the patients by entering the Abductor Digiti Minimi (ADM), First Dorsal Interosseous (FDI) and Flexor Carpi Ulnaris (FCU) muscles with a concentric needle electrode. The findings were analyzed statistically. Results: 4-5. Medial epicondyle trapping was detected in 382 (75.2%) of 508 cases presenting with numbness and ulnar weakness in fingers, and this rate was found to be significantly higher compared to the literature. 175 of these patients were included in our study. In 169 (96.57%) of 175 cases included in the study, the entrapment was found in the right arm, while in 6 (3.43%) cases it was found as the right arm.