Modern Türk ve Mısır romanlarında sokak Akile Hanım Sokağı ve Midak Sokağı örneği
Street in modern Turkish and Egyptian novels samples of Akile Khanem Street and Midaq alley
- Tez No: 616311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İSMAİL DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, bir taraftan Kahire'de doğup büyüyen ve bu şehrin orta sınıf insanın psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve siyasi yapısını, bazen bir aile içerisinde bazen ise bir sokak içerisinde gelişen olayları ustaca kaleme alan Necip Mahfuz'un hayatı eserleri ve“Midak Sokağı”adlı eseri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca İstanbul'da doğup büyüyen ancak daha sonra görevi icabı ve şartların değişmesinden dolayı farklı yerlerde ikamet eden toplumun hemen hemen bütün kesimlerini milli bir duruşla kaleme alan Halide Edip Adıvar'ın hayatı eserleri ve“Akile Hanım Sokağı”adlı eseri Necip Mahfuz'un“Midak Sokağı”adlı eseri ile siyaset, üslup, zaman ve mekân gibi hususlar açısından karşılaştırılmıştır. Bu iki yazarın yaşadıkları dönemin kültür ve sosyal yapılarındaki benzerlikler dikkat çekicidir. Her iki eserde de, Mısır ve Türkiye'nin girdikleri dünya savaşlarının etkileri altında öne çıkan batılı değerlerin toplumda mevcut doğulu değerlerin yerini alırken yaşanan çatışmalar başarıyla kaleme aktarılır. Her iki yazarın da kaleme aldıkları“Midak Sokağı”ve“Akile Hanım Sokağı”adlı eserlerde her iki ülkenin en büyük şehirleri olan Kahire ve İstanbul'daki sokak hayatını çeşitli yönlerden detaylı bir şekilde ele aldığı görülecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, Necip Mahfuz, who was born and raised in Cairo, skillfully penned the psychological, sociological, economic and political structure of the middle class people, sometimes in a family and sometimes in a Street, is examined in detail. In addition, Halide Edip Adıvar, who was born and raised in Istanbul but who wrote almost all sections of the society due to his duty and due to change of conditions with a national stance, and his work“Akile Hanim Street”was compared with Necip Mahfuz's“Midak Street”in terms of politics, style, time and place. The similarities in the cultural and social structures of these two authors are remarkable. Both work, Egypt and Turkey under the influence of western values world war they entered the highlights of the conflict are taking the place of the existing eastern values in society are successfully transferred to the pen. Written by both authors“Midak Street”and“Akile Hanım Street”, can be seen in detail in various aspects of street life in Cairo and Istanbul, the largest cities of both countries.