Havayolu yolcu taşımacılığında çevreci yaklaşımların deneyimsel tatmin ve tekrar satın alma niyeti üzerinde etkisi
The effect of green approaches on experiential satisfaction and intention to repurchase in airline passenger transportation
  1. Tez No: 616315
  2. Yazar: GÜLENDAM SEVİNÇ KAYA
  3. Danışmanlar: DR. AHMET ÇETİNDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Havayolu kullanımının artması beraberinde çevresel kaygıların ön plana çıkmasına da yol açmıştır. Çevresel anlamda olumsuz etkilerine ilişkin bilgilerin gün geçtikçe daha fazla bilinmesi bu alanda faaliyet gösteren firmalar açısından tüketici tercihlerinde ortaya çıkan çevreci yaklaşımlara geçişin artış göstermesi bu alandaki sürdürülebilirlik ve rekabeti önemli derecede etkilemektedir. Bu açıdan ele alındığında araştırmada yolcuların havayolu taşımacılığının neden olduğu çevresel etkilere karşı algıları ve daha çevreci faaliyetlere ilişkin çevreci yaklaşımları benimseyen firmaları seçimindeki tercihleri üzerindeki belirleyicilerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Yolcuların çevre duyarlılıkları temel alınarak bu konuda yapılan çalışmalarda kullanılan ölçümler ve sürdürülebilirliği yönündeki gereklilikler açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada, İngilizce'den Türkçe'ye çevirilen ve geliştirilen anket Gaziantep Havalimanı'nda seyahat eden 530 yolcuya uygulanmıştır. Elde edilen verilere ilişkin demografik dağılımlar, faktör ve korelasyon analizleri SPSS 21 paket programı aracılığı ile alt değişkenler arasındaki ilişkiler ise SmartPLS paket programı ile Yapısal Eşitlik Modeli kurularak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde, algılanan çevreci değer ve kurumsal çevreci imajın, çevreci deneyimsel tatmin üzerinde ve etkileşim kalitesinin ise tekrar satın alma niyeti üzerinde en güçlü belirleyici etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca çevreci deneyimsel tatminin tekrar satın alma niyetini pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in airline use has also brought environmental concerns to the fore. More and more knowledge of environmental adverse effects of the company in this area, the increase in consumer preferences and the transition to green approaches significantly affects sustainability and competition in this area. In this respect, the study aimed to reveal the determinants of passengers' perceptions of the environmental impacts caused by airline transportation and their preferences in choosing companies that adopt green approaches for more environmental activities. Based on the environmental sensitivities of the passengers, the measurements used in the studies on this subject and the requirements for sustainability were tried to be explained. The scale, translated and developed from English to Turkish, was applied to 530 passengers travelling at Gaziantep Airport. Demographic distributions, factor and correlation analyses of the data obtained by SPSS 21 package program, the relationships between sub variables were evaluated by establishing a structural equality model with the SmartPLS package program. As a result of the analyzes, it was determined that the green perceived value and green corporate image had the strongest decisive effect on the green experiential satisfaction. In addition, the main factor influencing repurchase intension was interaction quality. Furthermore, it was seen that green experiential satisfaction positively affected the repurchase intention.