Avukatların sosyal medya kullanımları ve doyumlarının sosyo demografik değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of lawyers 'social media use and satisfaction according to socio-demographic variables
- Tez No: 616322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada avukatların sosyal medya kullanımları ve doyumları ile bazı sosyo demografik değişkenler (cinsiyet, doğum tarihine göre bulunduğu kuşak, eğitim durumu, gelirleri) arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019 yılı Mayıs ve Haziran aylarında Mersin Barosuna bağlı çalışan avukatlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 207 erkek avukat, 187 kadın avukat olmak üzere toplam 394 avukat kolaylıkla bulunabilen örnekleme yönteminden faydalanılarak oluşturulmuştur. Araştırmada ölçme aracı olarak kişisel bilgi formu ve Gülmez, Bir, Onatça Engin ve Özekenci (2018) tarafından Türkçe'ye kazandırılan Sosyal Medya Kullanımları ve Doyumları adlı ölçekten yararlanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05'tir. Avukatların sosyal medya kullanım ve doyum düzeylerinin cinsiyet, doğum yılı, eğitim durumu Facebook, Twitter, İnstagram ve YouTube kullanımlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığına t testi ile hesaplanmış olup gelir durumu ve günlük sosyal medya kullanım süresine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ise tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir. Avukatların Facebook, Twitter, YouTube ve İnstagram kullanımlarının cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı ise iki yönlü kay kare ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between social media usage and satisfaction of lawyers with some socio-demographic variables (generation, gender, educational background, income). The working group of the study consists of lawyers working in Mersin Bar Association in May and June 2019. A total of 394 lawyers, 207 male and 187 female, were included in the study. Personal information form and the Social Media Uses and Satisfaction Scale developed by Gülmez, Bir, Onatça Engin and Özekenci (2018) was used in this research. Whether the social media usage and satisfaction levels of the lawyers using Facebook, Twitter, Instagram and YouTube differed according to gender, year of birth, and education level was calculated by t Test with significance level of 0.05. Whether the use of lawyers on Facebook, Twitter, YouTube and Instagram differed by gender was examined by two-way ANOVA.