Girişimcilik zihniyetinde korku ve önyargıların etkilerinin araştırılması: Kavramsal model önerisi
The research of the effects of fear and biases in entrepreneurship: Conceptual model proposal
- Tez No: 616321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇEMBERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Üretim faktörlerinden biri olan girişimci ve onun faaliyetleri, büyüme ve ülke prestiji üzerindeki katkısı göz ardı edilemeyecek kadar önem arz etmektedir. Bundan dolayı girişimciliğin artmasına yönelik yapılan çalışmalara destek mahiyetinde bu araştırma ile korku ve önyargıların girişimcilik zihniyeti üzerine etkisinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışmada bu etkiyi ortaya çıkarmak için yöntem olarak yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Yapısal eşitlik modeli, hipotezlerdeki değişkenlerin sebep sonuç ilişkisini açıklayabilen ve teorik modellerin bir bütün olarak test edilmesine olanak sağlayan etkili bir yöntemdir. Bu maksatla ölçekler belirlenerek anket soruları hazırlanmış ve üniversite öğrencilerine uygulanmıştır. Çalışma neticesinde girişimciliğe sadece teknik gözle bakılmamış aynı zamanda girişimci zihniyeti perspektifi ile fiziksel olmayan unsurların da tesir edebileceği hipotezi incelenmiştir. Girişimciliği kendisi ve çevresiyle ele almak ne kadar gerekliyse, girişimin tohumunu atan girişimciyi de bu sistem içerisinde bütünsel olarak düşünmek o kadar önemlidir. Bu sebeple girişimciyi harekete geçirecek girişimci zihniyetinden bahsedilmesi gerekmektedir. Çünkü girişimcilik düşüncesinin uyanmasına sebebiyet verecek etmen, zeminin ve çevresel koşulların girişimcilik davranışı ile buluşmasıdır. Bu maksatla çalışmada da korku ve önyargı kavramları incelenerek girişimci zihniyeti üzerindeki etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Girişimcilik zihniyeti üzerinde korku, iyimserlik önyargısı ve kontrol yanılsaması öngargısı değişkenleri incelenmiştir. Korkunun girişimcilik zihniyetini negatif olarak etkilediği görülmüştür. Ayrıca kontrol yanılsaması önyargısının girişimcilik zihniyetini pozitif olarak etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The entrepreneur (one of the factors of production) and his activities have indispensable effects on growth and contribution of the country's respectability. In addition to the studies aiming at expanding entrepreneurship, this research is assigned to examine the effects of fear and biases on the entrepreneurship mindset. The structural equation model (SEM) is preferred to expose these effects. It is an effective method that can explain the cause-effect relationship between the variables in the hypotheses and allows testing the theoretical models. The scales will be determined and, the questionnaire will be prepared and applied to senior university students. The study checks if the entrepreneurial mindset is as vital as any other technical elements for the entrepreneurship. Not only entrepreneurship itself and environmental factors require to start a business, but also an entrepreneur should enter the studies for interpreting the entrepreneurial ecosystem holistically. For this purpose, the entrepreneurial mindset that activates the entrepreneurial soul should be mentioned in this ecosystem. Fear, optimism bias and control illusion bias were observed on the entrepreneurial mindset. It was found that fear affected negatively entrepreneurship mindset. Besides, it was determined that the bias of the illusion of control positively influenced the entrepreneurial mindset.