Sosyal medyadan elde edilen materyallerin ceza yargılamasında delil olarak kullanılıp kullanılamayacağı konusunda avukatların görüşlerinin araştırılması
The opinions of lawyers on whether or not the materials acquired from social media platforms can be used as evidence in criminal proceedings
  1. Tez No: 721859
  2. Yazar: NİSAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TUNÇ DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Teknolojinin ve internetin kullanımının artmasıyla yalnızca haberleşmek için kullanılan bir alan olmaktan çıkan sosyal medya insan yaşamına dair birçok detayla iç içe geçmiş vaziyettedir ve aynı zamanda da hak ihlallerine de zemin oluşturma riski taşıyan bir alan haline gelmiştir. Bu alanda gerçekleşen ihlaller için özel bir kanunun olmayışı ve bu alanın yenilenen, gelişen yapısı gereği klasik hukuk kurallarının yeniden değerlendirilmesinin gerekmesi uygulamada pek çok tartışmaya yol açmaktadır. Hukuk sisteminin özneleri tarafından da kesin bir kanaat getirilemeyen sosyal medya suçları her ne kadar bilişim suçları olarak değerlendirilseler de muhakeme esnasında sorunlar çıkmaya devam etmiştir. Bu sebeple avukatların sosyal medyadan elde edilen verilerin ceza yargılamasında delil olarak kullanılması/kullanılmaması hakkındaki görüşlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Toplamda 35 sorudan oluşan anket çalışması hazırlanmış ve İstanbul Barosu'na kayıtlı 211 avukatın görüşleri alınmıştır. Çalışmaya katılan avukatların verdikleri cevaplar analiz edildiğinde sosyal medya içeriklerinin delil niteliği hakkındaki hakim görüş, hukuken eksiklik görülen hususlar ve hakkaniyet odaklı yargılamalar için neler yapılması gerektiği ortaya konulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of technology and internet, social media which has ceased to be an area used only for communication is intertwined with many details about human life and it has also become an area that has risk of violation of rights. Since there is no special law for violations in this field and because of the evolving nature of this field, the need to reevaluate the classical law rules leads to many discussions in practice. Even though social media crimes which cannot be concluded by the subjects of the legal system, are evaluated as IT crimes, problems continued to arise during the trials. For this reason, it is aimed to investigate the opinions of lawyers on whether or not the data acquired from social media platforms can be used as evidence in criminal proceedings. A survey consisting of 35 questions was prepared and the opinions of 211 lawyers registered at the Istanbul Bar were received. When the responses of the lawyers participating in the study are analyzed, it will be revealed what to do for the preponderant opinion about the evidence quality of the social media contents, the issues that deficiency of law system and the trials based on equity.