Hiperlipidemi tedavisinde kullanılan bazı fitoterapötiklerin antioksidan ve pro-oksidan özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antioxidant and pro-oxidant properties of some phytotherapeutics used for the management of hyperlipidemia
  1. Tez No: 616351
  2. Yazar: ZEHRA İLKE AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEHİR SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hiperlipidemi kardiyovasküler hastalıklar için ciddi bir risk faktörü olduğundan farmakolojik tedavi esastır ancak bazı bireylerde gelişen statin kaynaklı yan etkilerden dolayı hem hastalar hem de bilimsel çevreler tarafından doğal ürün arayışı oluşmuştur. Bu doğal ürünlerin antioksidan etkileri kadar pro-oksidan etkilerinin de varlığı literatürde yer almaktadır. Anti-hiperlipidemik etkili doğal ürünlerin antioksidan ve pro-oksidan özelliklerinin eş zamanlı değerlendirildiği çalışmaların sayısı literatürde kısıtlıdır. Bu kapsamda çalışmamızda alıç çiçek ve yaprağı, hibiskus çiçeği, yeşil çay ve mersin yaprağının metanol ekstrelerinin ve bergamot albedo metanol ekstresi, bergamot meyve suyunun antioksidan ve pro-oksidan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamızda ticari örnekler üzerinde çalışıldı; toplanan örnek olarak sadece mersin yaprağı çalışmaya dahil edildi. Total fenolik madde içerikleri Folin-Ciocalteu, total flavonoit miktarları alüminyum klorür metotlarına göre tayin edildi. Antioksidan kapasite üç değişik yöntem ile belirlendi; demir (III) indirgeme kapasitesi yöntemi, serbest radikal süpürme kapasitesi 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) yöntemi ve troloks eşdeğeri antioksidan kapasitesi (TEAK) tayini yöntemi. Hidroksil radikali süpürücü aktivite yöntemine göre pro-oksidan kapasite belirlendi.
Özet (Çeviri)
Hyperlipidemia is major risk factor for cardiovascular diseases thus pharmacological treatment is the cornerstone of the approach for hyperlipidemia. However both patients and the scientific societies have an urge to search for natural products due to side effects of statins. Antioxidant and pro-oxidant effects of natural products have been studied in the literature. To the best of our knowledge, there is scarce data on simultaneous evaluation of antioxidant and pro-oxidant capacities of natural products with antihyperlipidemic effects. In this context, our study was designed to evaluate the antioxidant and pro-oxidant capacities of methanol extracts of cratageus flower-leaf, hibiscus flower, green tea, myrtle leaf and bergamot methanol extract, bergamot fruit juice. Commercial samples were studied, only natural sample was myrtle. The methods used to detect total phenolic and flavonoid content were Folin-Ciocalteu and aluminium chloride respectively. Antioxidant capacity was measured with three different methods; Iron (III) reduction capacity method, free radical scavenging capacity DPPH method, Trolox equivalent antioxidant capacity (TEAC) method. Hydroxyl radical scavenging activity method was used for the evaluation of pro-oxidant capacity.