Doğum şekline göre doğumda anne memnuniyetini doğum sonu yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
The effect of maternal satisfaction on postpartum life quality by types of birth
  1. Tez No: 616364
  2. Yazar: DUYGU CÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma ile doğum şekline göre doğumda anne memnuniyetinin doğum sonu yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi amaçlanmış olup, İstanbul'da bir Eğitim Araştırma Hastanesi'nde kadın doğum kliniğinde 15 Nisan 2019-15 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini normal doğum yapanların sayısı 161, sezaryen doğum yapanların sayısı 63 olmak üzere toplamda 224 lohusa alınmıştır. Verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından oluşturulan kadınların sosyodemografik ve obstetrik özelliklerini içeren 'Tanıtıcı Bilgi Formu' ile 'Normal ve Sezaryen Doğumda Anne Memnuniyet Ölçeği' ve 'Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği' kullanılmıştır. Katılımcıların bilgilendirilmiş onamları alınarak Tanıtıcı Bilgi Formu ve Doğumda Anne Memnuniyeti Ölçeği anketleri taburcu olmadan önce uygulanmış, Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği anketi ise doğum sonrası 4-6 hafta sonra uygulanmıştır. Veriler SPSS for Windows 22.0 programı, t-testi, Tek yönlü One Way Anova testi, post hoc analizi Scheffe testi ve person korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada normal doğum yapan annelerin yaş ortalaması 30.780±7.537, sezaryen doğum yapanların yaş ortalaması 31.13±8.089 olarak bulunmuştur. Normal doğumlarda çalışma durumuna bakıldığında %74.5'i, sezaryen doğumlarda ise %61.9'unun çalıştığı bulunmuştur. Normal doğum yapanların %64.6'sının, sezaryen doğum yapanların %52.4'nün gebeliği planlı, normal doğumların %90.1'inin, sezaryen doğumların %79.4'ünün gebeliklerini istedikleri bulunmuştur. Normal doğumlarda doğumda anne memnuniyet ölçeği kesme puanı olan 150.5'un altında 134.70; sezaryen doğum yapanlardaki kesme puanı olan 146.5'un altında 142.00 puan alındığı saptanmıştır. Normal doğumlarda doğumda anne memnuniyet değerlendirme ölçeği puanları yüksek olanların doğum sonu yaşam kalitesi düzeyini arttırdığı saptanmaktadır. Sezaryen doğumlarda da doğumda anne memnuniyeti ölçeği puanı doğum sonu yaşam kalitesi düzeyini arttırmaktadır. Sonuç olarak, doğum şekline göre doğumda anne memnuniyeti ölçeği puanı doğum sonu yaşam kalitesi ölçeği puanlama etkilemediği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of maternal satisfaction at birth on postpartum quality of life according to the type of birth. It's studied between 15 April 2019 and 15 July 2019 at the obstetrics and gynecology clinic of Training and Research Hospital. The sample of the study was taken into a total of 224 postpartum women, 161 of whom had normal births and 63 of whom had cesarean births. In the data collection, Following the literature, the 'Descriptive Information Form', which was prepared by the researcher and included sociodemographic and obstetric characteristics of women, 'Maternal Satisfaction Scale for normal and cesarean delivery' and 'Postpartum Quality of Life Scale' were used.After obtaining the informed consent of the participants, the 'Descriptive Information Form' and the 'Maternal Satisfaction in Birth Scale' questionnaires were administered before discharge, and the 'Postpartum Quality of Life Scale' questionnaire was administered after 4-6 weeks postpartum.Data were analyzed using SPSS for Windows 22.0, t-test, One Way Anova test, post hoc analysis, Scheffe test, and person correlation and regression analysis. In the study, the mean age of mothers who gave normal birth was 30.780±7.537, and the mean age of cesarean delivery was 31.13±8.089.When the working status is examined, 74.5% of normal births, 61.9% of cesarean section was found to work.It was found that 64.6% of those who had normal births and 52.4% of those who had cesarean deliveries planned pregnancy, 90.1% of normal deliveries and 79.4% of cesarean deliveries wanted pregnancy.In normal births, the maternal satisfaction scale at birth is 134.70 which below the cut-off score of 150.5; It was found that the cesarean delivery was 142.00 points which below the cut-off point of 146.5. In normal births, maternal satisfaction assessment scale increases the quality of life after delivery.Maternal satisfaction at birth also increases the postpartum quality of life in the cesarean section. As a result, it was found that maternal satisfaction scale score at birth did not affect the postpartum quality of life scoring scale according to the type of birth.