Kadınların kişilik özelliklerinin premenstrual sendroma etkisi
Effects of personality traits of women premenstrual syndrom
  1. Tez No: 616363
  2. Yazar: TUBA ÇITAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Araştırma kadınlarda kişilik özelliklerinin premenstrual sendroma etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini, İstanbul ilindeki Arnavutköy Devlet Hastanesindeki tüm polikliniklere 5 Eylül - 14 Kasım 2019 tarihleri arasında başvuran 346 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Cervantes Kişilik Ölçeği ve Premenstrual Sendrom Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Cronbach Alfa güvenilirlik testi, t testi, ANOVA testi, Pearson Korelasyon analizi ve Regresyon analizi, Scheffe analizi kullanılmıştır. Çalışma için katılımcılardan yazılı onam alınmıştır. Çalışmada kullanılacak olan ölçekler için e- posta yolu ile izinler alınmıştır. Etik kurul izni ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünden izin alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 29.18±6.86'dır. Kadınların %34.1'inin üniversite mezunu, %73'ünün evli olduğu saptanmıştır. Araştırmada kadınların %59'unda premenstrual sendrom saptanmıştır. Araştırmada kadınların, tutarlı/tutarsız olma ve duygusal denge/nörotizm kişilik özellikleri ile premenstrual sendrom arasında anlamlı ilişki bulunmuş (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the effect of personality traits on premenstrual syndrome in women. Material and Method: The research was conducted as descriptive and relationship seeker. The sample of the study consisted of 346 women who applied to all policlinics in Arnavutköy State Hospital in Istanbul between 5 September and 14 November 2019. Personal Information Form, Cervantes Personality Scale and Premenstrual Syndrome Scale were used for data collection. Cronbach's alpha reliability test, t test, ANOVA test, Pearson Correlation analysis, Regression analysis and scheffe analysis were used to evaluate the data. Written consent was obtained from the participants for the study. Permissions were obtained by e-mail for the scales to be used in the study. Ethics committee permission and permission was obtained from Istanbul Provincial Health Directorate. Results: The mean age of the women participating in the study was 29.18. 34.1% of the women were university graduates and 73% were married. Premenstrual syndrome was found in 59% of women. In the study, a significant relationship was found between premenstrual syndrome and personality traits of being consistent / inconsistent and emotional balance/neuroticism (p0.005).