Futbolda sirkadiyen ritmin denge ve pas verme performansına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of circadian rhythm on balance and passing performance in football
  1. Tez No: 616372
  2. Yazar: MEHMET EMİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDA ULVİYE HOŞGÖRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Sirkadiyen ritimle ilişkili olarak insan vücudunda oluşan fizyolojik değişimlerin spor branşlarındaki bazı performans ölçümlerini etkilediği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada futbolda sirkadiyen ritmin, sporcuların dinamik denge düzeyleri ve pas verme performansları üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü'nde oynayan, en az 5 yıllık deneyimi olan, 18-20 yaş arası, Türkiye Futbol Federasyonu'nun zorunlu sağlık kontrolünden geçmiş 32 sporcusu gönüllü olarak çalışmaya dahil edildi. Sporcuların antropometrik ölçümleri yapıldı. Öğleden önce saat 10.00 ve öğleden sonra 16.00'da vücut sıcaklıkları ölçüldükten sonra Y denge testi ve Loughborough pas isabeti testi uygulandı; pas süreleri kaydedildi. Sonuçların analizinde SPSS18 programı kullanıldı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk Testi ile incelendi. Normal dağılıma uyan değişkenler için Eşleştirilmiş t-Testi, uymayan değişkenler için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi uygulandı. Değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde normal dağılıma uygun olan değişkenler için Pearson Korelasyon Testi, uygun olmayanlar için Spearman Korelasyon Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: It has been shown that physiological changes in the human body related to circadian rhythm affect some performance measurements in sports branches. In this study, the effect of circadian rhythm on dynamic balance levels and pass performance of soccer players was investigated. Methods: In this study was included 32 healthy volunteer athlet, playing in the Bodrum Municipality Bodrumspor Club, age of between 18-20 and with at least 5 years experience, examinating by Turkey Football Federation regarding medical condition. Anthropometric measurements of the athletes were performed. After body temperatures were measured at 10.00 and 16.00 hours, Y balance test and Loughborough pass test were performed, and pass times were recorded. SPSS18 program was used to analyze the results. The suitability of the variables to normal distribution was examined by Shapiro-Wilk test. Paired t-test was used for variables in the normal distribution and Wilcoxon Signed Ranks Test was used for the variables not in the normal distribution. Pearson Correlation Test was used for normal distribution and Spearman Correlation Test was used for non-normal distribution.