Futbolda sezon öncesi yapılan hazırlık antrenmanlarının bazı fizyolojik parametrelere etkisi
- Tez No: 19152
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANSEV MIHÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
51 ÖZET Bu çalışmanın amacı sezon öncesi hazırlık antrenmanlarının amatör futbolcuların bazı fizyolojik parametreleri üzerindeki etkisini tesbit etmektir. Çalışmaya toplam olarak 37 amatör futbolcu katılmıştır. Deneklerin yaş ortalamaları 24,7 Boy ortalamaları ise 1,74 m olarak bulunmuştur. 4 haftalık antrenman programı ve tüm ölçümler Kütahya ilinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca antrenman programı süresince diyet programı uygulanmıştır. Deneklerin aerobik güç, anaerobik güç, pençe kuvveti, hız ve vücut yağ yüzdeleri alan testleri ve laboratuar testleri kullanılarak ölçülmüştür. Tüm denekler hem antrenman öncesi hem de antrenman sonrası aynı metodlar kullanılarak ölçüldü. İstatistiksel analizler t-testleri kullanılarak yapıldı. Bu çalışmanın sonucu olarak 4 haftalık sezon öncesi antrenman programının deneklerin vücut yağ yüzdesi, sürat ve pençe kuvveti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı bulundu (p > 0,05). Diğer taraftan deneklerin aerobik ve anaerobik güçlerinde anlamlı bir artış görülmüştür (p < 0,05),
Özet (Çeviri)
52 ABSTRACT The purpose of this study was to assess the effects of pre-season preparation training on some physiological parameters of amatern football players. A total of 37 amateur football players were participated in this study. Mean age and height of the subjects were 24,7 and 1,74 m respectively. 4 weeks training program and all measuremments were taken in Kütahya. In addition, a diet program was applied during the training program. Aerobic power, Anaerobic power, grip Strength, speed and percent body fat of subject were measured by using field and laborator tests. All measurements were taken hetore pretraining and after post-training by using same methods. Statistical analysis were done by using t-Test. As a result of this study, it was found that 4 weeks pre-season training program had no effect on percent body fat, speed and grip strength of football players, (p > 0,05) In addition, significant improvements were observed on aerobic and anaerobic power of subjects, (p < 0,05).