Bipolar I bozukluk tanılı ötimik hastalarda psikiyatrik eş tanılar, dürtüsellik ve bunların işlevsellik üzerine etkileri
Psychiatric comorbidity impulsivity and their effects on functioning in euthymic patients with bipolar I disorder
  1. Tez No: 328969
  2. Yazar: SEDA DERİCİ MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TUĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bipolar Bozukluk; kronik, yineleyici mani, hipomani, karma ve depresif dönemleri iyilik dönemlerinin izlediği, bilişsel bozukluklar ile belirli, hasta ve çevresi üzerine yıkıcı etkisi olabilen psikiyatrik bir bozukluktur. Çalışmamızda bipolar I bozukluk tanılı hastaların sosyodemografik verilerinin, klinik özelliklerinin, eksen I eş tanılarının araştırılması ve bozukluğun temel karakteristiği olarak gösterilen dürtüsellik ile hastaların işlevsellik düzeyleri arasında ilişki olup olmadığının tespiti amaçlanmıştır.Kesitsel tanımlayıcı desende tasarlanmış çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne ayaktan başvuran bipolar I bozukluğu olan ötimik dönemdeki 112 hastaya araşırmacıların hazırladığı sosyodemografik veri formu, Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11, Bipolar Bozuklukta İşlevsellik Ölçeği, Wender Utah Derecelendirme Ölçeği Kısa Form uygulandı.Çalışmamız sonucunda dürtüsellik ve ilaç uyumu ile işlevsellik arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif ilişki tespit edildi (p=0.009, p=0.05). Ayrıca psikotik özellik öyküsü (p=0.015) ve eksen I eş tanı varlığı ile dürtüsellik arasında ilişki bulundu. Çalışmamızda katılımcıların %53.5'inde eksen I eş tanısı mevcuttu. Katılımcıların %42.8'inde anksiyete bozukluğu, %8.9'unda alkol kullanım bozuklukları, %0.8'inde madde kullanım bozuklukları, %7.1'inde erişkin tip dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu eş tanısı tespit edildi. Çalışmamızda bipolar bozukluğa en sık eşlik eden anksiyete bozukluğu özgül fobi (%14.3) olarak tespit edildi. Onu sırasıyla panik bozukluk (%9.8), yaygın anksiyete bozukluğu (%8.9), travma sonrası stres bozukluğu (%8), sosyal fobi (%7.1), obsesif kompulsif bozukluk (%7.1) tanıları izlemekteydi.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder is a psychiatric disorder which chronic, recurrent, mania, hypomania, mixed and depressive relapses followed by periods of well-being, devastating effects on the patient and their families and characterized by cognitive impairments. In this study, we aimed to research socio-demographic variables, clinical characteristics and axis I comorbidity of patient with bipolar disorder and determine if there is a relationship between impulsivity which shown as the main characteristic of disorder and functioning of the patients.The universe of this cross sectional descriptive study was consisted of 112 euthymic outpatients with bipolar I disorder who is followed by Trakya University Faculty of Medicine, Clinic of Psychiatry. Socio-demographic data form created by the researchers, the Structured Clinical Interview for Axis I Disorders, Barratt Impulsiveness Scale-11, Bipolar Disorder Functioning Questionnaire and Short Form of Wender Utah Rating Scale was applied to the patients.As a result of this study, there is significant negative relationship between impulsivity and medication compliance and functioning was detected (p = 0.009, p = 0.05). In our study, 53.5% of responders had comorbid axis I disorder. 42.8% anxiety disorder, 8.9% alcohol use disorder, 0.8% substance use disorder, 7.1% adult type of attention deficit hyperactivitydisorder comorbidity was detected. In our study, the most frequent comorbid anxiety disorder was specific phobia with 14.3%, followed by panic disorder 9.8%, generalized anxiety disorder 8.9%, post-traumatic stress disorder 8%, social phobia, 7.1% and obsessive-compulsive disorder 7.1%.