Murathan Mungan'ın şiirlerinde yapı ve tema
Structure and theme in Murathan Mungan's poems
- Tez No: 616379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Murathan Mungan'ın şiirleri yapı ve tema bakımından kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın amacı; Murathan Mungan şiirlerindeki yapı ve temanın incelenerek şiirlerindeki yapısal unsurların neler olduğu ve kullandığı temaların onun şiirine estetik açıdan nasıl bir değer kattığıdır. Şairin şiir tekniklerinden ne şekilde yararlandığı, kullandığı dil ve anlatım özelliklerinin neler olduğu, yazarın hayatının şiirlerine ne şekilde yansıdığı belirlenen kapsam çerçevesinde ele alınmıştır. Şiirin anlamsal katmanlar yapısından oluştuğu göz önüne alınarak çalışmamızda tek bir kurama bağlı kalınmamış, çeşitli disiplinlerin yardımıyla şiir metninin ışığında farklı türdeki disiplinlerden faydalanılmıştır. Ayrıca şiirin farklı bileşenlerden oluşan bir bütün olduğu düşünülerek temele şiir alınmış ve şiirin desteklediği malzeme incelemeye kaynaklık etmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde, Türk edebiyatının 1980 sonrası şiir anlayışının genel çerçevesi çizilmeye çalışılmış, sonraki bölümde yazarın hayatı ve yaşadıklarının onun edebi kişiliği üzerindeki etkileri aktarılmaya çalışılmıştır. Diğer bölümlerde ise Mungan şiirinin yapı özellikleri, şiirde dil ve anlatımın nasıl oluşturulduğu, kullanılan temaların ne şekilde ele alındığı farklı disiplinler aracıyla incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise ulaşılan bulgular ışığında Murathan Mungan'ın şiir sanatının Türk şiiri içindeki yeri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Murathan Mungan's poems are deeply examined in terms of structure and theme. The study aims to examine what the structural elements of his poems are and how the themes he uses add value to his poetry in terms of aesthetics. Poetry techniques, the characteristics of language and expression used by the poet and also how his life is reflected in his poems are determined in this research. Considering that poetry is formed of semantic layers structure, our study is not bound to a single theory, and different kinds of disciplines are utilized in the light of the text of poetry. In addition, since the poem is considered as a whole consisting of different components, it is used as base and the material that supports it is taken only as a source of the examination. In the introduction part of the study, it is tried to draw the general framework of Turkish literature after 1980's poetry and in the next part, the effects of the author's life and experiences on his literary identity are explained. In the following chapters, the structural features of Mungan's poetry, how language and expression are formed in his poetry, and how the themes are used are examined through different disciplines. In the conclusion part, the place of Murathan Mungan's poetry in Turkish poetry is determined in the light of the findings.