Farklı anlatım tekniklerinde mekana geçiş
Passage in space in different studying techniques
- Tez No: 126834
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Mekanda geçişin, mekan kurgusunu oluşturan ve mekanın sürekliliğini sağlayan önemli bir kavram olduğu görülmektedir. Mimarlık teorisinde mekan ve mekanda geçişe farklı tanımlar getirilmektedir. Mekanın değişmesi gibi tanım da değişmektedir. Ancak mekan içinde akıp giden ve serüven olarak gördüğümüz mekan yolculuğu uzay dediğimiz boşlukta değişmeyen bir bütün oluşturmaktadır. Mekana geçiş, her defasında bir yolculuk kapısının aralandığı 'an' olarak karşımıza çıkmaktadır. Mekanı ve mekandaki geçişleri anlamak üzere bu 'an'ların toplamı olan; yolculuk tanımı üzerinde yoğunlaşılacaktır. Mekan yolculuğunda bu kurguyu oluşturan; bir kapı, bir pencere, bir sokak ya da kafamızın üstünden geçen bir telefon teli olabilir. Bu yolculuk bir satır arasında yani yazılı bir anlatımda; bir çerçeve içinde yani bir resimde ya da bir fotoğraf karesinde; bir duvarın ardında yani bir mimarlık ürününde karşımıza çıkabilir. Mekandaki geçişler ele alınırken yolculuk kavramı üzerinden gidilmesinin nedeni ise; yolculuk tanımı ile mekan tanımı arasında kurulan bağlantıdır. Yol; içinden ya da üstünden herhangi bir şeyin aktığı yer'dir. Tanımında mekanın kendisi yer almaktadır. Yolcu ise yoldaki olarak görülmektedir. Yolculuk; bu kavramlar bütününde zincirin son halkasını oluşturan tanımdır. Yolculuk; zaman ve mekanın akması; belki ard arda belki ayrık akmasıdır. İşte bu kavramlar kümesi farklı anlatım tekniklerinde, farklı sanatçıların ürünlerinde hep karşımıza çıkmaktadır. Murathan Mungan'm hikayelerinde yolcu geçmiş, bugün ve gelecek arasında yolculuklarını yaşamaktadır. Bir önceki yolcuklarının izlerini yeni mekanlarda tekrar yakalamakta, ama aynı yerde olmadığının da farkında olmaktadır. Italo Calvino'nun mekanları zaman zaman belirsizleşip kaybolmakta, bir süre sonra tekrar yolcuyu içeri almaktadır. Orhan Pamuk için ise mekan; bir-oda-bir pencere ya da bir kapı ardında daha içsel bir mekan yolculuğuna da aralanan geçişler olarak durmaktadır. Ahmet Hamdi Tanpınarın şehirlerinde bu geçişler; mekan kurgusunu çizmekte, şehirleri adım adım satırların arasında tecrübe etmemize neden olmaktadır. Bir fotoğraf karesinde ya da bir resimde mekan yolculuğu çerçevenin kendisi ile başlamaktadır. Bu birinci adımın ardından her bir sanatçının bu düzlemi kullanımına göre farklı mekan yolculukları ile karşılaşmaktayız. Resimdeki ya da fotoğraftaki her bir eleman yeni bir mekan yolculuğunu tarif etmektedir. Henri Cartier- Bresson için; farklı topraklar, farklı mekan yolculuklarına neden olan çıkış vı t^u^^mi*^noktasıdır. Yol değişen ana kavramdır. Ara Güler'in fotoğraflarında; yolcunun tartışmasız öne çıkışı söz konusudur. Yolculuğu yönlendiren yolcunun kendisi olmaktadır. Dali'nin resimlerinde tamamıyla düş yolculuklarının senaryosu ile karşılaşırken; Lyonel Feininger'in resimlerinde, farklı düzlemlerin ve renklerin üst üst bindirilmesi ile bir sahne düzeni oluştururcasma bir mekan kurgusu ve hareketi ortaya konulmaktadır. Üç boyutlu bir anlatanım yolu olarak mimarlık ürünleri de birer örnek olarak ele alınmakta; diğer anlatım tekniklerinde karşılaştığımız yolculuk senaryolarının bir pencerenin, bir kapının ya da bir duvarın ardında rastlanmaktadır. Le Corbusier için; pencere evin en bağlayıcı elemanıdır. Dış-iç arasındaki yolculuk pencere yolu ile yapılmaktadır. Steven Holl için mekan yolculuklarında geçitler önemli duraklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Haluk Baysal- Melih Birsel'in konutlarında her bir ailenin yaşamı ayrı bir yolculuğu tasvirlemekte; her bir apartman dairesinin ortak alanları ile ortak mekana yolculukları oluşturulmaktadır. Bu mekan yolculukları bir matematiksel düzen gibi ele alınmaktadır. Enric Miralles ise farklı mimari kavramları birbiri ardına katararak mekandaki geçişleri sağlamaktadır. Yatay ve düşeydeki mimari öğelerin bir araya geliş düzenleri ve sınırlan her bir geçişin her bir yolculuk 'an'ınm başladığı ve bittiği noktalar olarak durmaktadır. Bitmeyen bu mekan yolculuklarında; aralan bir kapı ile her defasında o mekandan içeri doğru giren bir yolcunun varlığı değişmez olandır.Yolculuk ise kendi tanımı gereği; ard arda duran mekan geçişleri toplamı olarak değişmekte ve farklı düzlemlerde ard arda gelen zamanlarda ilerlemektedir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Passage in space is an important concept that sculptures the space itself and space continuity. There are different definitions made for space and space passage in architectural theory. But space travelling that is seen as an adventure that floats in space is an unchanging whole. Passage of space, every time appears as an moment of opening of a travelling door. It will be possible to understand the space and the passages of space by working on the definition of travelling. A door, a window, a street or a telephone wire etc. can structure the travelling of space. This travelling can appear in a sentence as an example of literature; in a frame as an example of painting or photography; behind a wall as an example of architectural product. The relation that is pointed between the definition of travelling and space is the reason of concentration and searching the travelling concept. Way is the space that something floats on or over. It is obvious that space is related with the 'way'. Travelling is the last definition chain to be worked on. It is the floating of space and time continiously together or seperately. These concepts in different description techniques for different artists' products will be searched. In stories of Murathan Mungan, traveller experience space in past,now and in future. Traveller catches tracks of the earlier traveller but is aware of it is not the same space he is going through. The space of Italo Calvino becomes indefinite and disappears but then lets the traveller in. For Orhan Pamuk, a room, a door or a window stand for a more inner space travelling. In the cities of Ahmet Hamdi Tanpmar passages build the structure of space concept and let the reader to experience the city step by step. In photography and painting travelling in space begins with the frame of the product. After this first step, traveller face the different space stories as the artist and the product differ. Every element in painting and photo describes a new spave travelling. For Henri Cartier- Bresson different lands are the base points of space travelling. Way is the changing concept in his products. In photos of Ara Güler, it is obvious that the traveller is the main element in space. The traveller is the one that coordinates the space travelling. While in the paintings of Salvador Dali there are scenarios of dream travellings; there are different planes and colors together to built a stage order as a space concept and space act in Lyonel Feininger paintings. For the three dimensional description methods, architectural products are studied as examples. The travelling scenarios are seen behind a door, a window, a wall etc. For LeCorbusier the window is the main active element of travelling. For Steven Holl passages are the important steps of space in this space travellings. In apartment buildings of Haluk Baysal- Melih Birsel, every family has a different adventure in their individual area. With the common areas these travellings change in to a common travel scenario. These travellings are structured as if they are the part of a mathematical order. Enric Mirallles puts different architectural elements in order to structure the passage in space. The order and the border of architectural VIIIelements in vertical and horizontal stand as the start andd the finish points of travelling moments. The unfmishing space travellings; with a half-opening door where the travellers goes in is always the main idea that goes on. Travelling changes in time as it is the sum of space passages that stands in order and in different planes. yL^^^im^^ IX