Temperature dependent electrical characterization of NiO/n-Si heterojunction
NiO/n-Si heteroeklemin sıcaklığa bağlı elektriksel karaktarizasyonu
  1. Tez No: 616399
  2. Yazar: SAVİN HAJİ OMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, NiO/n-Si heteroeklemin elde edilmesi ve sıcaklığa bağlı elektriksel özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, n-Si yarıiletken ve cam üzerine NiO ince filmleri radio frekansı (RF) reaktif saçtırma yöntemi ile biriktirilmiştir. Yüksek saflıkta Ni hedef olarak ve oksijen reaktif gaz olarak kullanılmıştır. Au metali doğrultucu kontak olarak buharlaştırılmıştır. Au/NiO/n-Si heteroeklemin sıcaklığa bağlı elektriksel parametreleri 305 ile 480 K arasında alınan akım-gerilim ölçümleri ile belirlenmiştir. İdealite faktörü, engel yüksekliği ve seri direnç gibi elektriksel parametrelerin sıcaklığa kuvvetlice bağlı olduğu görülmüştür. Ayrıca, cam üzerindeki ince filmin optik özellikleri uv-vis verileri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to obtain NiO/n-Si heterojunction and determine its temperature dependent electrical properties. For this aim, NiO thin films were growth on an n-Si semiconductor and a glass by radio frequency (RF) reactive sputtering technique. High purity Ni was used as target and oxygen was used as reactive gas. Au metal was evaporated to obtain front contact. Temperature dependent electrical parameters of Au/NiO/n-Si heterojunction were executed its current-voltage (I-V) measurements between 305 and 480 K in dark. It was seen that electrical parameters such as ideality factor, barrier height and series resistance were strongly sensitive to temperature. Furthermore, optical properties of thin film on a glass were analyzed by means of uv-vis data.