Franchising yöntemi ve Türkiye'deki uygulamaları
  1. Tez No: 61641
  2. Yazar: TAMER ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Günümüzde ekonominin gelişmesi ve dışa açılması, serbest ekonomi şartlarının uygulan ması ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabetin artmasına neden olmuştur.Bu rekabetçi ortam işletmelerin yeni işletmecilik ve finans yöntemlerini aramalarını gerektirmiştir. Franchising' in günümüz ekonomik şartlan içinde işletmelerin karşılaştıkları sorunların çözümünde yeni bir işletmecilik yöntemi olup olmadığı bu çalışmanın temel amacını oluş turmaktadır. Genellikle ve sıklıkla Franchising,bir endüstri ve iş kolu olarak tanımlanmaktadır. Gerşek te Franchising bunlardan hiçbirisi olmayıp,bir işin yapılma metodu ve ürün veya hizmetin pazarlanmasını da kapsayan,hamburgerden bilgisayara kadar uzanan değişik endütri ve iş kollarında başarlıhğını kanıtlamış, günümüz şartlarında işletmelerin sorunlarına çözüm olabilecek yeni bir işletmecilik yöntemidir. Çalışma hazarlanırken;Franchising konusunda yazılmış yerli ve yabancı kitapları toplama, konuyla ilgili gazete ve ekonomi dergilerinde yayınlanmış makaleleri tarama,Franchising konusunda yapılmış yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarını araştırma,Adapazarı'ndaki konuyla ilgili işyerlerinden bilgi alma yöntemi amaç edinilmiştir. Bu amaç çerçevesinde çalışmamız Franchising' e giriş,Franchising türleri,Franchising iliş kişine taraf olma aşamaları, Franchising' de güç ilişkisi ve kontrol,genel olarak Franchi sing sözleşmesi,Franchising'in fayda ve sakıncaları,Franchising sisteminde finanas,Franc hising'in Türkiye'deki gelişimi ve çikolata sektöründe franchising uygulamaları adı altın da dokuz bölümü içermektedir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, economical development, international competition and Free marketing caused to grow the competition in national and international market. The sed competition^ environment hes obliged firms to find new management and financial methods. This study's basic eim is to give answer to“Is Franchising enew business management method to solve the problems which firms face with”Often and as a mistake the Franchising is accepted industry branch of a business In realty Franchising is non of them, it is a new business method to solve many problems which in business, including the construction method and product or service marketing and in nowadays it is proved its satisfaction in different industries such as from hamburger to computer. In the steps of my study, it has been taken a way to colect the books about Franchising, to scan the papers about this subject in newspaper and echonomis periodicals, research on the studies about Franchising, and taking information from relevent firms in Adapazarı. In the frame of this eim, my study consists of 9 sections which ar esfollows; Introduction of Franchising, Franchising types, the phases of to be part in Franchising relation, power relation in Franchising and control, general Franchising contract, advan tages and disadvantages of Franchising, development of Franchising in Turkey, Franchising aplication in choclate sector.