Küçük ve orta ölçekli işletmelere alternatif olarak franchising sistemi ve bir uygulama
  1. Tez No: 36589
  2. Yazar: GÜLCEM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Her türlü küçük ve orta ölçekli tasarrufların ekonomice aktarılabilmesi için dolayısız yatırımın yapılması gerekmektedir. Dolayı biz yatırımları gerçekleştirmenin bir yolu olarak, Franc hising Sistemi Önerilebilir. Franchising Sistemiyle yatırım yapacak kişilerin ve ku ruluşların Franchising Sistemini tanımaları, yarar ve sakmcı- larını bilmeleri, başarılı olmaları için, bir zorunluluktur. Bu çalışma, franchising sisteminin küçük ve orta ölçekli tasarrufların değerlendirilmesinde, uygun bir yöntem olup olma dığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Franchising Sisteminin ilk çıkışı Amerika Birleşik Dev- letleri'nde (ABD) ve Batı Avrupa Ülke ler indedir. Bu ülkelerde konuyla ilgili bir çok çalışma yapılmıştır. Ancak, ülkemiz için daha yeni olan bu konu ile ilgili işletme ana bilim dalında bu kadar çok çalışma henüz yapılmamıştır» bu nedenle konu incele meye işletme anabilim dalı açısından oldukça açıktır. Araştırmamızda özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki ve ri ve uygulamaları Türkiye açısından önemini ve yararlarını or taya çıkarmayı hedefledik. Dolayısıyla, Franchising Bis teminin küçük ve orta ölçekli tasarrufların değerlendirilmesi açısından uygun olup olmadığını tesbit etmek üzere, öncelikle küçük ve or ta ölçekli işletmelerin tanımı, özellikleri, önemi ve sorunları üzerinde durulmuştur. Daha. sonra franchising sisteminin özellik leri ve diğer sistemlerle farklılıkları tesbit edilmiştir. Sis temin dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi incelenerek üstünlüklerive sakıncaları ortaya konulmuştur. Bir yatırım kararında yatı rımın başarısı, bu yatırımın nasıl finanse edileceği ile ya kından ilgilidir. Dolayısıyla, sistemin dUnyada genel olarak nasıl finanse edildiği de araştırılan diğer bir alan olmuştur. Çalışmanın amacı, sistemin yatırım değerlendirmesi açı sından, küçük ve orta ölçekli tasarruflarla yapılan yatırımın ortalama dönüş hızı ile bu sisteme bağlı olmadan yapılan aynı ölçekteki yatırımın ortalama geri dönüşü hızına göre nispeten kısa olup olmadığını tesbit etmektir. Ayrıca, her yönüyle di ğer yatırım çeşitlerinden üstünlük ve sakıncalarını test etmek için de bir uygulama yapılmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında, uygulama sonuçları doğrultu sunda genel bir değerlendirme yapılmıştır. Tezin sonunda anket formu ek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is necessary to invest in direct investments for transferring every kind of small and medium size savings to the economy. For this reason, franchising as a direct investment can be successful. It is important to know what franchising is- and what the advantages and the disadvantages are for being successful in this area. The purpose of this study is to investigate whether or not the franchising system is appropriate for small and medium size savings. The franchising system first developed in the United States and in Western Europe. Although there are many studies on the franchising system in Turkish literature too, the number is still smaller than U.S.A.and European studies. Especially from a business aspect of the subject, there is limited information in Turkish literature. In this thesis, first, I tried to find out the importance of the other country's franchising system practices on the small and medium size savings. For this reason I started with the description of small and medium size savings and then tried to concentrate on their problems. Then I tried to compare franchising with other systems. As a result of this comparison, I tried to find the pros and the cons of this system. On the other section of the study I researched how to finance these kinds of investments. The purposes of this study are, first, to compare the average returns of the small and medium size savings with franchising, with the small and medium size savings' average returns; and second, to find out the superiority of franchising with the small and medium size savings. In the conclusion, I tried to explain the results of the sample study and to make a general evaluation.