İşçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına uygun davranma yükümlülüğü
Employee's obligation to act in accordance with the code of ethics and good faith
- Tez No: 616410
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmamızda; iş ilişkisinde işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına uygun davranma yükümlülüğü ve bu yükümlülüğün yasal dayanakları, işçinin hangi davranışlarının İş Hukukunda ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranış olarak kabul edildiği, işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına uygun davranma yükümlülüğünün sınırları, işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına uygun davranma yükümlülüğüne aykırı davranması neticesinde işverenin sahip olacağı haklar araştırılmıştır. Çalışmamızda işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına uygun davranma yükümlülüğünün kapsamı, muhtevası ve sonuçlarına ilişkin uygulamalı araştırma yapılmamış; konuya ilişkin yazılı ve bilimsel eserler, makaleler, doktrinel çalışmalar ve yargı kararları incelenmiştir. İşçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına uygun davranma yükümlülüğü, ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranış halleri, işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranmasının hukuki ve cezai sonuçları ayrı başlıklar halinde incelenmiş; ancak çalışmamızın konusu, işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına uygun davranma yükümlülüğü olduğundan, işe iade konusuna ve işçinin, ahlak ve iyiniyet kurallarına uygun davranma yükümlülüğü dışında, iş sözleşmesinden doğan diğer yükümlülüklerine bu çalışmamızda detaylı şekilde değinilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; employee's obligation to act in accordance with the code of ethics and good faith and legal basis of this obligation, which behaviors of the worker are considered to be contrary to the rules of ethics and good faith in Labor Law, limits of the obligation of the employee to act in accordance with the rules of ethics and good faith, rights of employer as a result of violation of the obligation of the employee to act in accordance with the rules of ethics and good faith were examined. In our study, there was no applied research on the scope, content and results of employee's obligation to comply with the code of ethics and good faith; but written and scientific works, articles, doctrinal studies and judicial decisions are examined. Employee's obligation to act in accordance with the rules of ethics and good faith, behaviors contrary to the rules of ethics and good faith, legal and criminal consequences of violating the rules of ethics and good faith were examined in separate titles in this study. But, since the subject of our work is the obligation of the worker to act in accordance with the rules of ethics and good faith, subject of reemployment lawsuit and other obligations arising from the employment contract except than the obligation of the employee to comply with the rules of ethics and good faith, were not examined in detail in this study.