Birikim ve düzenleme ekseninde sosyal devletin dönüşümü
Transformation of the social state in the axis of accumulation and regulation
- Tez No: 616411
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Sosyal devlet, kapitalist düzenin en önemli kavramlarından biridir. Öğretide sosyal devlet, toplumsal riskler, gelir dağılımının düzenlenmesi, vatandaşlık haklarının gelişimi ve işçi sınıfının politik temsili başta olmak üzere çeşitli noktalardan hareketle açıklanmaktadır. Buna karşılık, 1970'li yılların başından itibaren Fransa'da gelişen düzenleme teorisi, sosyal devletin açıklanmasında farklı bir yaklaşımı oluşturur. Kavramları ve görgül araçları eklemleyen düzenleme teorisi, 1980'li yıllarda dünya genelinde kabul gören bir yaklaşım halini almıştır. Tezde sosyal devlet kavramı, düzenleme teorisini temel alacak şekilde açıklanmıştır. Bunun yanında düzenleme teorisinin birikim rejimi, düzenleme biçimi ve kriz arasında kurduğu ilişkiye de tezde yer verilmiştir. Günümüzde sosyal devlete ilişkin çalışmalarda ağırlıkla sosyal devlet modellerine odaklanılmaktadır. Bu temelde, tezde düzenleme teorisinin kavramsal ve görgül araçları ile bunlara bağlı olarak tanımlanan Fordizm biçimleri, sosyal devletin gelişimiyle, dönüşümüyle ve sosyal devlet modelleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu bağlamda, kapitalist düzende yaşanan iki farklı krizin sosyal devletin geneli ve sosyal devlet modelleri üzerindeki etkileri geliştirilen ekonometrik modellerle çözümlenmiştir. Çözümleme, öğretiye uygun olacak şekilde, liberal, muhafazakâr ve sosyal demokrat sosyal devlet modellerini içermektedir. Yapılan çözümlemede iki dönem temel alınmıştır. Bu dönemlerden ilki, 1945-1975 yıllarını kapsayan ve sermaye birikiminin sosyal devletin düzenlemesiyle gerçekleştiği süreçtir. İkinci olarak, neo-liberal düzenleme biçimi koşullarında sosyal devletin tasfiyesine dayanan sürecin çözümlemesi yapılmıştır. İkinci dönem, düzenleme teorisinin yaklaşımına uygun olarak 2008 yılına kadar olan verileri kapsamaktadır. Sonuçlar, iki dönem arasında birikim rejimi, düzenleme biçimi ve düzenleme biçiminin birikim rejimi üzerindeki etkileri bakımından oldukça farklı bir yapının belirginleştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The social state is one of the most important concepts of the capitalist order. In the doctrine, the social state is explained from various points such as social risks, regulation of income distribution, development of social rights, and political representation of the working class. On the other hand, the regulation theory which has been developed in France since the beginning of the 1970s constitutes a very different approach in explaining the social state. The regulation theory, which articulates concepts and empirical implements, has become a worldwide accepted approach in the 1980s. In the thesis, the concept of the social state is explained in a way that is based on the regulation theory. In addition to this, regulation theory establishes between the regime of accumulation, mode of regulation and crisis is also included in the thesis. Nowadays, studies on social state generally focus on social state models. On this basis, the conceptual and empirical implements of régulation theory and the forms of Fordism defined in related to them are related to the development and transformation of the social state and social state models. In this context, the effects of two different crises in the capitalist order on the social state and social state models have been solved with the developed econometric models. The analysis includes liberal, conservative and social democrat models of the social state, in accordance with the doctrine. The analysis is based on two periods. The first of these periods covers the years between 1945-1975 which the accumulation of capital takes place through the régulation of the social state. Secondly, the analysis of the process based on the liquidation of the social state under the conditions of neo-liberal regulation has been made. The second analyse covers data up to 2008 under the régulation theory. The results show that between the two periods, a very different structure has become evident in terms of the regime of accumulation, the mode of regulation, and the effect of regulation on the regime of accumulation.