Geleneksel İran oyunlarında nakkallık ile Antik Yunan tiyatrosunda koro karşılaştırması
Compairison of nakkali in Iran traditional theater and choir in Ancient Greek theater
- Tez No: 616417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada İran geleneksel türlerinden biri olan Nakkallığın modern bir yapıya bürünmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Nakkallığa en çok benzeyen ve tarihsel süreç içerisinde modernleşmiş olan Antik Yunan Tiyatrosundan koro araç olarak kullanılmıştır. Geleneksel İran Oyunları ile Antik Yunan Tiyatro'sunun benzerlikleri ve farklılıkları göz önüne alınarak varolan yapıya modern bir form kazandırılmıştır. Bu bağlamda Chista Yasrebi'nin“Taşa Dönüşmüş Kadınları Rivayeti”adlı oyunu ele alınıp farsçadan türkçeye çevirilerek amaçlanan doğrultudaki reji yorumuyla sahneye taşınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to transform Nakkal which is one of the traditional genres of Iran into the modern structure. For this purpose, the choir was used as a choir from the Ancient Greek Theater, which was most modernized in the historical process and most similar to Nakkali. Considering the similarities and differences between the İranian Traditional Theater and the Ancient Greek Theater, the existing structure has been given a modern form. In this context, Chista Yasrebi's play“The Rumors of the Women into Stone”was taken into consideration and translated from Persian into Turkish and brought to the stage with the interpretation of the regie.