İşveren açısından iş kazalarından ve meslek hastalıklarından doğan hukuki sorumlulukta kaçınılmazlık ilkesi
The principle of invevitableness in the legal liabilities arisen from the occupational accidents and professional diseases with regard to employer
  1. Tez No: 616418
  2. Yazar: GİZEM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmamızda işveren açısından iş kazalarından ve meslek hastalıklarından doğan hukuki sorumlulukta kaçınılmazlık ilkesi değerlendirilmiştir. Özellikle kaçınılmazlık ilkesinin hukukumuzda yargı kararları ile girmiş olması nedeniyle Yargıtay kararları – konu hakkındaki kökleşmiş içtihatlar başta olmak üzere – çalışmamızın temelini oluşturmuştur. Hiç şüphesiz öğretideki farklı görüşler de göz önüne alınarak günümüzde işverenin hukuki sorumluluğunda kaçınılmazlık ilkesinin nasıl kullanıldığı açıklanmıştır. Mücbir sebep ve umulmayan hal ile kaçınılmazlık ilkesinin birlikte değerlendirmesi ile birlikte, mesleki risk ve işletmesel risk kavramları ile kaçınılmazlık ilkesi arasındaki benzerlik ve farklılıklar değerlendirilmiştir. Nihayetinde günümüz koşullarında gelişen bilimsel ve teknik kazanımlar da değerlendirmeye alındığında iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından kaçınılmazlık ilkesinin geçerliliğini koruyup korumadığı – ya da kullanım alanının daralıp daralmadığı - hakkındaki görüşümüz çalışmamız kapsamında ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we have addressed the issue on the principle of Inevitableness with regard to the employers' legal liabilities arisen from the occupational accidents and professional diseases. By reason of the fact that the principle of Inevitableness has been mainly adopted by judicial decisions in Turkish law, The Court of Cassation Decisions- especially the rooted ones-are discussed as the underlying basis of this study. We have also clarified how the principle of Inevitableness works in practice today, surely by considering the divergences in the doctrine. The similarities and differences between the Principles Of İnevitableness and Occupational and Operational risks has been evaluated under this study, by means of handling the Principles of force majeure, contingency and inevitableness. Finally in light of the recent scientific and technical developments that the practitioners gained from their experiments, we have researched and presented our legal opinion whether the principle of Inevitableness is currently applicable or not in the employers' legal liabilities arisen from the occupational accidents and professional diseases or whether the usage area of Principle of İnevitableness has been tightened or not.