Hz. Süleyman konulu minyatürlerde kompozisyon düzeni
Composition layout in miniatures with the theme of Prophet Solomon
- Tez No: 616419
- Danışmanlar: DOÇ. RUHİ KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Genel olarak“küçük resim”anlamında kullanılan“minyatür”kelimesinin etimolojik manasını ve kaynaklarda geçen farklı tanımlarını incelediğimiz bu çalışmamızda minyatürün tarihsel değişimi ele alınarak, ait olduğu dönemlerdeki yaklaşımlar açıklanmaya çalışılmıştır. Literatür araştırması kısmında öncelikle minyatürün tanımı, dönemleri geniş pir perspektif ile ele alınmış ve ardından Hz. Süleyman'ın hayatına yer verilmiştir. Hz. Süleyman'ın yaşamında bilinen ve bütün kutsal metinlerde kabul edilen önemli kesitlere yer verilerek Hz. Süleyman konulu minyatürlerde kompozisyon düzeni incelenmiş ve ulaşılan eserlerin kompozisyon düzenleri değerlendirilmiştir. Minyatürler gerek yurtiçi gerekse yurtdışındaki kütüphanelerde olan yazma eserlerden, kitaplardan, makalelerden ve doktora tezlerinden alınarak, genel olarak Hz Süleyman'ın Yahudi ve İslam dinindeki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Hz. Süleyman'ın insanlara, hayvanlara ve cinlere hükmetmesi gibi konular, Kur'an-ı Kerim'deki ayetlerin yanı sıra tefsirler ve Tevrat'taki bilgilerden de faydalanılarak hazırlanmış olup kompozisyon düzeni bakımından aynı olan çalışmaların biçim, üslup, renk vb. açıdan farklılıkları tezin ilgili bölümlerinde ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in which we examine the etymological meaning of the word“miniature”, which is generally used in the meaning of“small picture”, and the different definitions mentioned in the sources, the historical change of the miniature is discussed and the approaches in the periods it belongs to are explained. In the literature research section, firstly, the definition of miniature and its periods are handled with a wide perspective and then Hz. The life of Solomon was included. Hz. The important sections that are known in the life of Solomon and accepted in all scriptures include Hz. In the miniatures with the theme of Solomon, the composition of the composition was examined and the composition of the works were evaluated. Miniatures were taken from the manuscripts, books, articles and doctoral theses in the libraries both at home and abroad, and the place and importance of Hz. Hz. Subjects such as Solomon's rule over people, animals and jinn were prepared by making use of the information in Tafsirs and the Torah as well as the verses in the Quran, and the form, style, color etc. differences in terms of detail are discussed in the relevant sections of the thesis.