Pınarbaşı'nın 1927-2018 yılları arasındaki nüfus değişimi ve sosyo-kültürel gelişimi
Pınarbaşı's population change and socio-cultural development between 1927-2018
- Tez No: 616471
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SERTKAYA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Pınarbaşı Karadeniz Bölgesi'nin batısında yer alan Kastamonu ilinin bir ilçesidir. Pınarbaşı şehri toplamda 6 mahalleden oluşmaktadır. Bunun dışında ilçe içerisinde 27 adet köy bulunmaktadır. 1987 yılında ilçe olan Pınarbaşı'nda bu tarihten itibaren çok fazla nüfus değişikliği yaşanmamıştır. Bu çalışmada Pınarbaşı ilçesinin 1927 yılından itibaren değişen nüfusu ve sosyo-kültürel gelişimi, çeşitli veriler incelenerek tablo, grafik ve haritalar kullanılarak yorumlanmıştır. Nüfusun dağılımına etki eden fiziki ve beşeri faktörler ele alınarak, kırsal ve kentsel nüfusun mekânsal dağılışı üzerinde durulmuştur. Cumhuriyetin ilanından önce yapılan ilk nüfus sayımında Daday kazasına bağlı bir köy durumunda iken 1946 yılında Azdavay'ın ilçe olmasıyla bu ilçeye bağlı bir köy durumunda olan Pınarbaşı 1987 yılında ilçe vasfını kazanmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2018 sayımları sonucunda nüfusu 6020 kişidir. Yaşlı bağımlı nüfusun Türkiye ortalamalarının üzerinde olduğu Pınarbaşı'nda büyükşehirlere olan göç hala devam etmektedir. Bu durum toplam nüfus içerisinde genç nüfusu azaltıp yaşlı nüfusu arttırmaktadır. Bu çalışmada nüfusun nicel ve nitel değişimine bağlı olarak ortaya çıkan sorunlara çözüm önerileri sunulmuş ve nüfus projeksiyonları aracılığıyla tahminlerde bulunularak gelecekte oluşacak değişimler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Pınarbaşı, which is a district of Kastamonu province in the west of the Black Sea Region, consists of the district center and the villages connected to the district. The district center consists of a total of 6 neighborhoods and there are 27 villages in the district. Pınarbaşı became a district in 1987, has not experienced much population changes since that date. In this study, the changing population and socio-cultural development of Pınarbaşı since 1927 has been interpreted by using various data, tables, graphs and maps. The physical and human factors affecting the distribution of the population are discussed and spatial distribution of rural and urban population is emphasized. In the first census before the proclamation of the Republic, Pınarbaşı, was a village connected to Daday, when Azdavay became a district in 1946, Pınarbaşı connected to it, in 1987 Pınarbaşı became a district. According to Turkish Statistical Intitute's population census in 2018, population of Pınarbaşı is 6020. Pınarbaşı has the dependent elderly population over the Turkey average. Migration to the big cities still continues and this situation causes reduction of the young population and increase the elderly population in the total population. in this study solution suggestions are submitted to the problems that occur according to quantitive changes on population and estimated change in population are illustrated by using population projections.