Anadolu şimşirinin (Buxus sempervirens L.) bazı morfolojik ve fiziksel özellikleri
Some morphological and physical characteristics of boxwood (Buxus sempervirens L.)
- Tez No: 196573
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN VURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
iiiANADOLU ŞİMŞİRİNİN (Buxus sempervirens L.) BAZI MORFOLOJİK VEFİZİKSEL ÖZELLİKLERİ(Yüksek Lisans Tezi)Esra TÜRKYILMAZGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHaziran 2005ÖZETBu çalışmada, Anadolu Şimşiri (Buxus sempervirens L.)'nin bazı morfolojik,fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Deneylerde kullanılan şimşirlerCide ve Pınarbaşı Orman İşletme Müdürlüklerinden seçilmiştir. Anatomiközelliklerden; yaprağa ait örneklerden alınan kesitlerde, yaprak kalınlığı, üst vealt epidermis, palizad ve sünger parankiması kalınlıkları, oduna ait örneklerdenalınan kesitler üzerinde ise, trahe boyutları, 1mm2'deki trahe sayısı, 1 mm'dekiözışını sayısı, lif boyutları, lümen genişliği, fiziksel özelliklerden, özgül kütle,hücre duvarı maddesi, hava boşluğu oranı, hacim yoğunluk değeri ve odununçalışma özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca, odun, kabuk ve yapraklarına ait külve ekstraktif madde çözünürlükleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, trahe hücreuzunluğu, trahe radyal ve teğet çapları, 1 mm2'deki trahe sayısı, 1 mm'dekiözışını sayısı, lif uzunluğu, lif genişliği, lif çeper kalınlığı, lümen genişliği,yaprak kalınlığı, mezomorfi kalınlığı, tam kuru özgül kütle, hacim yoğunlukdeğeri, kül miktarı, alkol çözünürlüğü sırasıyla 452,09 µm, 22,22 µm, 22,27 µm,127,83 adet, 13,63 adet, 665,57 µm, 17,37 µm, 6,60 µm, 4,17 µm, 380,52 µm,360,07 µm, 0,91 g/cm3, 0,79 g/cm3, % 0,85, % 7,5 bulunmuştur. Özgül kütlesiyüksek olan Anadolu şimşirinin tornacılıkta, küçük süs eşyaları yapımında,boyutsal stabilitenin ve aşınmanın önemli olduğu yerlerde kullanımı uygungörülmektedir.ivBilim Kodu :502.19.00Anahtar Kelimeler :Anadolu şimşiri, Anatomik özellikler, Özgül kütle,Odunun çalışmasıSayfa Adedi :75Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Hasan VURDU
Özet (Çeviri)
vSOME MORPHOLOGICAL AND PHYSICAL CHARACTERISTICS OFBOXWOOD (Buxus sempervirens L.)(M.Sc. Thesis)Esra TÜRKYILMAZGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2005ABSTRACTIn this study, some morphological, physical and chemical characteristics ofBoxwood (Buxus sempervirens L.) were determined. The boxwoods used in thisexperiments were selected from Cide and Pınarbaşı State Forest Enterprises.For the anatomical characteristics, leaf thickness, the thicknesses of the upperand lover ephidermis, palisade and spongy parenchyma were determined.Besides, vessel members dimensions, number vessel of per 1 mm2, number ofrays per 1 mm, fiber dimensions, cell wall thickness were measured on woodsamples. Also, specific gravity, cell wall material, air space volume per centage,wood density, shrinkage and swelling properties were determined as a woodphysical characteristics. In addition, extractive contents of wood, bark and leafwere determined. As a result, vessel members length, radial and tangentialvessel diameters, vessel number per 1mm2, number of rays per 1 mm, fiberlenght, fiber width, fiber wall tickness and lumen width, leaf thickness,mesomorphy thickness, oven dry specific gravity, density, ash content, alcoholsolubility were obtained as 452,09 µm, 22,22 µm, 22,27 µm, 127,83 adet, 13,63adet, 665,57 µm, 17,37 µm, 6,60 µm , 4,17 µm, 380,52 µm, 360,07 µm, 0,91 g/cm3,0,79 g/cm3, % 0,85, % 7,5 respectively. Because of high specific gravity boxwoodshould be used as lathe works and production of small ornaments and advisableto the areas where the dimensional stability and the wearing are important.viScience Code : 502.19.00Key Words : Boxwood, Anotomical characters, Specific gravity, Shrinkageand swelling propertiesPage Number : 75Adviser : Prof. Dr. Hasan VURDU