Prematüre bebeklerde uzun dönemde (7-8 yaş) kemik sağlığının değerlendirilmesi
Evaluation of bone health in the long-term (7-8 years) in premature infants
  1. Tez No: 616476
  2. Yazar: EVRİM KIRAY BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş Son yıllarda perinatal tıbbi uygulamaların gelişmesi, erken doğan bebeklerin sağ kalım oranlarında iyileşme sağlamaktadır. Ancak bu gelişmeler bu bebeklerin takiplerinde uzun dönemde bazı önemli sorunları da gündeme getirmiştir. Bunlardan biri de prematüre bebeğin metabolik kemik hastalığı ile erken gelişen osteopeni ve osteoporozdur. Amaç Bu çalışmada, prematüre doğmuş olan, okul öncesi çocukluk dönemindeki (7-8 yaş grubu) çocuklarda kemik yoğunluğunu belirlemek ve aynı yaş grubu term doğanlar ile karşılaştırmaktır. Hastalar ve Yöntem Bu çalışma 1 Aralık 2011 ile 1 Mart 2012 tarihleri arasında, prospektif ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Ocak 2004-Aralık 2005 tarihleri arasında doğmuş ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematürite (
Özet (Çeviri)
İntroduction The development of perinatal medical practice in recent years provides improvement in rates of survival of premature babies. However, these developments also raises some important issues in the long-term follow-up of these infants. One of these is metabolic bone disease of premature infants and early developing osteopenia and osteoporosis. Objectives The aims of this study are to determine bone density in pre-school childhood (7-8 years of age) who were born premature and compare them with the same age group born termly. Patients and Method This study has been done between 1st December 2011 and 1st March 2012, designed as prospective and cross-sectional. Babies born in Şişli Etfal Education and Research Hospital, between January 2004 and December 2005, and treated for prematurity (