Aşırı düşük doğum ağırlıklı prematüre bebeklerin mortalite-morbidite sonuçları ve nörolojik gelişimin Denver Gelişimsel Tarama Testi II ile değerlendirilmesi
Mortality and morbidity results of extremely low birth weight premature infants and evolution of neurologıcal development by denver developmental screenıng test II
- Tez No: 366203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZMERT MUHAMMET ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Aşırı düşük doğum ağırlıklı prematüre bebeklerin mortalite-morbidite sonuçları ve nörolojik gelişimin denver gelişimsel tarama testi ıı ile değerlendirilmesi Son yıllarda artan bilimsel gelişmelerle beraber yenidoğan ünitelerinde prematürelerde, özellikle aşırı düşük doğum ağırlıklı (ADDA, ≤1000 gr) bebeklerde mortalite oranları belirgin olarak azalmaktadır. Bununla birlikte yaşam şansı artan bu bebeklerde, respiratuvar distres sendromu (RDS), intraventriküler kanama (İVK), nekrotizan enterokolit (NEK), sepsis, patent duktus arteriozus (PDA), bronkopulmoner displazi (BPD) ve prematüre retinopatisi (ROP) gibi hastalıklar daha sık görülmekte ve uzun dönemde nörogelişimsel sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu hasta grubunun verilerinin ortaya konması tedavi-izlem protokollerinin oluşturulması ve nörogelişimsel prognozun belirlenmesi bakımından oldukça önemlidir. Bu amaçla hastanemizde Ocak 2008-Aralık 2012 yılları arasında doğan 66 ADDA bebeğin verileri retrospektif olarak incelendi. Gebelik haftasına göre altı (22-23, 24-25, 26-27, 28-29, 30-31, 32-33 hafta), vücut ağırlığına göre üç gruba (
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mortality and morbidity results of extremely low birth weight premature infants and evolution of neurologıcal development by denver developmental screenıng test II Dr. Çiğdem Eliaçık In recent years, along with increasing scientific development in premature infants in neonatal units, especially extremely low birth weight (ELBW, ≤ 1000 g) infant's mortality rate has significantly reduced . In meanwhile, increasing the chances of these babies' overall survival rates respiratory distress syndrome (RDS), intraventricular hemorrhage (IVH), necrotizing enterocolitis (NEC), sepsis, patent ductus arteriosus (PDA), bronchopulmonary dysplasia (BPD) and retinopathy of prematurity (ROP) diseases are encountered more frequent besides long-term neurodevelopmental problems. This patient's group data is very important to reveal the preparation of treatment - follow up protocols and neurodevelopmental prognosis. For this purpose, a total of 66 ELBW infants' (born at 22-33 weeks of gestation in our hospital between January 2008 and December 2012) data was retrospectively analyzed. Infants were separated into six groups in terms of week of gestation (22-23, 24-25, 26-27, 28-29, 30-31, 32-33 wk) and three groups based on body weight (