Türkiye'de liberalizasyon süreci ve sıcak para hareketlerinin makro değişkenler üzerine etkisi
Liberalization process in Turkey and macro variables impact on the hot money movement
- Tez No: 616481
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye tarihi boyunca ekonomik açıdan birçok dönüm noktası yaşamış bir ülkedir. Özellikle 1980'li yılların ekonomisine yeni bir soluk katan finansal Liberalizasyon dönemi Türkiye'de ekonominin temel taşlarını yerinden oynatmıştır. Finansal Liberalizasyon dönemi ile birlikte ülkemizde ekonomik serbestleşme ve uluslararası sermaye akımlarına açılma süreci başlamıştır. Serbestleşme aynı zamanda ülke ekonomisinin devlet tarafından yapılan denetim ve kısıtlamalarını önemli ölçüde azaltmakta olan bir süreçtir. Türkiye ekonomisinin bu süreci hızlıca uygulamaya geçirmesinin sebepleri arasında, dünyaca kabul görmüş ve o yıllarda desteklenen neo-klasik akımın etkileri ile ülkemizde alınan 24 Ocak kararlarının etkisi yer almaktadır. Bu serbest ekonomi ile alınan yeni ekonomik kararların sıcak para akışlarını ve ekonomik parametreleri etkilediği, sayısal veriler yardımıyla görülmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde finans kavramının üzerinde durulmuştur. Sonrasında ''Finansal Liberalizasyon' kavramının dünya ülke ekonomileri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'de yaşanan liberal (serbestleşme) süreç, ekonomide alınan büyük kararlar ve ekonomiye olan olumlu/olumsuz yansımaları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümünde ise sıcak para kavramının tanımı alt kalemleri ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verileri ile Eviews 8 programının yardımı sonucu VAR modeli uygulanmıştır. VAR modeli kurularak, sıcak para hareketlerinin makroekonomik değişkenlere etkisi ölçülmek istenmiştir. Verilerin ışığında sıcak para değişkeninin, belirli boyutlarda, makroekonomik değişkenleri etkilemekte olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country that has experienced many milestones economically throughout its history. Financial liberalization period, a new breath to the 1980s economy, dislodges the cornerstones of the economy in Turkey. With the period of financial liberalization, the process of economic liberalization and international capital flows started in our country. Liberalization is also a process that significantly reduces the state's control and constraints on the economy. Among the causes of this process of passing a quick application of Turkey economy, a world recognized and supported in those years included the impact of the neo-classical 24th January decisions taken by our country's current effects. It is seen that the new economic decisions made by this free economy affect hot money flows and economic parameters with the help of numerical data. In the first part of the study, the concept of finance is emphasized. Then, the effects of the concept of financial liberalization on the economies of the world countries are examined. In the second part of the study, the liberal (liberalization) process experienced in Turkey, major decisions taken in the economy and the economy positive / negative repercussions emphasized. In the third part, the definitions of hot money concept sub-items are discussed. In the last part of the study, the results of the Central Bank of the Republic of Turkey with the help of data Eviews 8 program, VAR model was applied. By establishing VAR model, the effect of hot money movements on macroeconomic variables is intended to be measured.In the light of the data, it has been determined that hot money variable affects macroeconomic variables in certain dimensions.