Avrupa Birliği'nde insan ticaretiyle mücadele
The fight against human trafficking in the European Union
  1. Tez No: 616482
  2. Yazar: GÖKHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Köleliğin yasaklanmasını müteakip görünüm değiştirmesi neticesinde ortaya çıkan insan ticareti, insan hakları ve onurunun ağır bir ihlalidir. Dünya genelinde çok sayıda kişi insan ticaretine maruz kalmakta ve insan ticareti vakaları giderek artmaktadır. 90'lı yılllardan itibaren insan ticaretiyle mücadeleye hem uluslararası planda hem AB düzeyinde ağırlık verilmeye başlanmıştır. BM ve Avrupa Konseyi bünyesinde mücadeleyi tüm unsurlarıyla birlikte ele alan kapsamlı sözleşmeler yapılmıştır. AİHM, kararlarıyla insan ticaretiyle mücadelenin gelişimine katkı sunmuştur. AB düzeyinde insan ticaretiyle mücadele kurucu antlaşmalar çerçevesinde kademeli olarak gelişim göstermiştir. Lizbon Antlaşması'nın kabulüyle insan ticareti yasağını içeren ABTHŞ bağlayıcı hale gelmiş ve son olarak, alanı tüm unsurları ile birlikte insan hakları temelli bir yaklaşımla ele alan 2011/36 sayılı AB Direktifi kabul edilmiştir. Tüm bu gelişmeler sonucunda, insan ticareti yasağı AB düzeyinde artık bir temel hak olarak yer edinmiştir. Böylelikle, sadece tacirlerin cezalandırılmasına odaklanılmaktan vazgeçilmek suretiyle bütünsel bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu çalışma ile, insan ticareti fenomeni incelenerek, insan ticaretiyle mücadeleye dair çabaların daha iyi anlaşılmasının sağlanması ve bu alana dair hem BM ve Avrupa düzeyinde olmak üzere uluslararası planda hem de AB düzeyinde yasal düzenlemelerinin gelişiminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Temel olarak, AB seviyesinde insan ticaretiyle mücadelenin nasıl ve neden geliştiği sorusuna insan tacirlerin cezalandırılması, insan ticaretinin engellenmesi ve insan ticareti mağdurların korunması şeklindeki alt unsurları çerçevesinde analiz yapılmak suretiyle cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Trafficking in human beings, emerging as a result of the change in the form of slavery after its abolition, is a serious violation of human rights and dignity. Many people are trafficked worldwide and the cases are increasing. Since the 90s, the fight against trafficking in human beings has been focused on both an international and EU level. Comprehensive conventions have been concluded within the UN and the Council of Europe, addressing the struggle and all of its elements. The ECHR has contributed to the development of the fight against trafficking in human beings through its decisions. At the EU level, the fight against human trafficking has progressed gradually within the framework of the founding treaties. With the adoption of the Lisbon Treaty, the CFR, that included the total prohibition on trafficking in human beings, became binding. Finally, the EU Directive 2011/36 has been adopted, addressing the area with all of its elements in a human rights-based approach. As a result of all these developments, the prohibition on trafficking in human beings has been recognized as a fundamental right at EU level. Thus, focusing merely on the prosecution of traffickers was abandoned and a holistic approach was adopted. The aim of this study is to provide a better understanding of the efforts to combat trafficking in human beings and to demonstrate the development of legal regulations in this field both at the international, mainly at the UN and European level, and EU level. Basically, the question of how and why the fight against trafficking in human beings developed at the EU level was sought in the framework of sub-elements such as prevention of trafficking, prosecution of traffickers and protection of victims.