İşrak geleneğinde ahlak
Ethics in the tradition of ishraq
- Tez No: 616480
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın üzerinde durduğu temel konu İşrakî geleneğin bakış açısının ahlak alanındaki yeridir. Tez bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü ve ilk bölümde İşrak ahlakı için giriş olarak alınabilecek kişi ve grupların ahlak anlayışı ele alınmıştır. İkinci bölümde Kindi, Farabi, İbn Sina ve Sühreverdi'nin ahlak anlayışı ele alınmıştır. Tezde kanıtlamaya çalıştığımız konu, İşrak geleneğinin ahlaka bakışının başlangıç noktasının Sühreverdi olarak alınamayacağıdır. Buna göre, insanın metafizik âlemle bağlantısı ve bu bağlantıyı sağlayan aracının varlığı, o ahlak anlayışının İşrakî bakış açısını yansıttığının ifadesidir. Tezde İşrakî bir ahlak anlayışının varlığı ve bu anlayışın özellikle Kindi'den itibaren İslam felsefesinde var olduğu, en olgun şekline ise İbn Sina ve Sühreverdi'de ulaştığı anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is situation of ishraqi tradition's view in ethics. The thesis was consisted of an introduction and two chapters. In the introduction and first chapter was discussed ethics understanding of individuals and groups that can be considered as an introduction to ishraq ethics. In the second chapter , the moral understanding of Kindi, Farabi, İbn Sina and Suhrawardi were discussed. What we were trying to prove in the thesis was that the starting point of the view of ethics in the tradition of Ishraq cannot be taken as Suhrawardi. According to this, the connection of the human being to the metaphysical realm and the existence of the mediator that provides this connection is an expression of that moral understanding reflects the perspective of ishraqi tradition. In the thesis was tried to explain that existence of ishraqi ethics understanding and this understanding was especially exist in Islamic philosophy from Kindi, was reached the most mature form in İbn Sina and Suhrawardi.