Milli Eğitim Bakanlığı programı ve Uluslararası Bakalorya Diploma Programının okul yöneticilerinin program yönetimi becerileri açısından karşılaştırılması
Comparison of ministry of national education program and the International Baccalaureate Diploma Program in terms of program management skills of school principals
- Tez No: 616483
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Eğitim programları bir okulda eğitim sürecinin yol haritalarıdır. Türkiye'de merkezi olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan eğitim programlarının yanında uluslararası geçerliliği olan bazı eğitim programları da MEB tarafından kabul görecek şekilde bazı devlet okulları ve özel okullarda uygulanmaktadır. Bu araştırmada söz konusu programlardan biri olan ve kanunen MEB'in kabul ettiği Uluslararası Bakalorya Diploma Programı ile Milli Eğitim Bakanlığı eğitim programının lise düzeyindeki okullarda okul yöneticilerinin program yönetimi becerileri açısından oluşturduğu etkinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Tarama modeli uygulanan bu araştırmada verilerin toplanması sürecinde nicel türden değerlendirme kapsamında Demiral (2009) tarafından geliştirilen“Program Liderliği Analiz Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Program Değerlendirme Formu”okul yöneticisi ve öğretmenlere uygulanarak veriler korelasyonel bir şekilde değerlendirilmeye alınmıştır. Araştırmanın sonucunda Uluslararası Bakalorya Diploma Programı uygulayan okullardaki okul yöneticilerinin program liderliği rollerini MEB programı uygulanan okul yöneticilerine göre öğretmenlerin yönlendirilmesi, öğrenci gelişiminin takibi ve finansal kaynakların etkin kullanımı alt boyutlarında daha üst düzeyde yerine getirdiği bulgulanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında okul yöneticilerinin uygulamada faydalanabileceği çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Educational programs are the road maps of education process in the schools. In Turkey, there are several other program types that are legally approved by the Ministry of Education (MoE) and used by both public and private schools beside the national educational programs which are centrally prepared by MoE. In this research, the effects of one of those program types; International Baccalaureate Diploma Program (IBDP) together with MoE education program on the management skills of school principals are tried to be analyzed on high school level. The research is designed as a combined model and the“Program Leadership Analysis Scale”prepared by Demiral and Program Evaluation Form are used to obtain data from the teachers and school principals. The results of the surveys are analyzed in a correlational perspective. It is found out as a result of the research that the school principals who work in the schools which apply the IBD Program perform the program management skills on a higher level than those who work in the schools which uses the national education program prepared by the MoE. The differences are in all dimensions of the scales including the effective guidance of teachers, monitoring the student development and using the financial resources effectively. Inferences that can be utilized by school principals are made within the light of the findings.