Yenidoğan sarılıklarında uygulanan fototerapinin oksidatif stres göstergesi olan monosit/yüksek yoğunluklu lipoprotein oranı üzerine etkisi
The effect of phototherapy applied on newborn jaundice on monocyte/high density lipoprotein ratio, which is an indicator of oxidative stress
- Tez No: 616492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET KIŞLAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; artmış monosit yüksek yoğunluklu lipoprotein oranının (M/HDL) fototerapi öncesi ve sonrası düzeylerini inceleyerek, hem fototerapinin oksidatif stres oluşturduğunu göstermek, hem de M/HDL'nin klinik kullanıma girmesini sağlamaktır. Gereç ve Yöntemler: Prospektif olarak yapılan çalışmamıza Mayıs 2019- Şubat 2020 tarihleri arasında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatri Kliniği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne sarılık nedeniyle başvuran postnatal ≤10 gün, term ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) kriterlerine göre fototerapiye ihtiyaç duyan 42 hasta dahil edilmiştir. Preterm yenidoğanlar, >10 gün term yenidoğanlar, enfeksiyon şüphesi olan ve aktif enfeksiyon geçiren hastalar, direkt bilirübin yüksekliği olan hastalar, şiddetli hemolizi olan hastalar, konjugasyon bozukluğu olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalardan fototerapi öncesinden ve sonrasında tam kan sayımı, total serum bilirubini (TSB) ve HDL çalışılmıştır. Tam kan sayımındaki monosit ve HDL oranlanmış, sonuçta M/HDL değeri bulunmuştur. Bulgular: Çalışma kriterlerimize uygun olarak yoğun bakım ünitesinden 42 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 5.0±2.0 gün ve %59.5'i kız, %40.5'i erkek idi. Doğum haftaları 38.5±1.3 hf idi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to show phototherapy creates oxidative stress and enable the use of M/HDL, rate of high density lipoprotein with monocyte, in clinical practices by examining the levels of increased M/HDL before and after phototherapy. Methodology: 42 patients who need phototherapy according to the criteria of American Academy of Pediatrics (AAP) and postnatal ≤10 days and term babies that applied to Ankara Keçiören Training and Research Hospital Pediatrics Clinic Neonatal Intensive Care Unit between September 2019 and January 2020 for jaundice reason were included into this prospective study. Preterm newborns, term newborns > 10 days, patients with suspected infections and active infections, patients with direct high level of bilirubin, patients with severe hemolysis and patients with conjugation disorder were excluded from this study. Complete blood count, TSB and HDL were studied before and after phototherapy. HDL and monocyte in the complete blood count were proportioned and M/HDL was found as a result. Results: In accordance with our study criteria, 42 patients from the intensive care unit were included into this study. The mean age of the patients was 5.0 ± 2.0 days, 59.5% were females and 40.5% were males. The mean gestation week was 38.5±1.3 wk.