Huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerin ağrı düzeyleri ve ağrı inançlarının yaşam kalitesine etkisi
Effect of pain levels and pain beliefs on quality of life of elderly in nursing home
- Tez No: 616534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONGÜL GÖRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
HUZUREVİNDE YAŞAYAN YAŞLI BİREYLERİN AĞRI DÜZEYLERİ VE AĞRI İNANÇLARININ YAŞAM KALİTESİNE ETKİSİ Nevin DOĞAN Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Temmuz 2015 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Songül GÖRİŞ ÖZET Bu çalışma, huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerin ağrı düzeyleri ve ağrı inançlarının yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Kayseri Hacı Rukiye Gazioğlu Huzurevinde kalan, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 108 yaşlı birey üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri, Yaşlı Tanıtım Formu, Geriatrik Ağrı Ölçeği (GAÖ),nAğrı İnançları Ölçeği (AİÖ), ve Yaşam Kalitesi Ölçeği Yaşlı Modülü (WHOQOL-OLD) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı, kurum izni ve yaşlı bireylerden bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF PAIN LEVELS AND PAIN BELIEFS ON QUALITY OF LIFE OF ELDERLY IN NURSING HOME Nevin DOĞAN Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Nursing Master Thesis, July 2015 Advisor: Asst. Assoc. Dr. Songül GÖRİŞ ABSTRACT This study is a descriptive in order to determine the impact of pain levels and pain beliefs on quality of life of elderly individuals living in nursing homes. Research has been done on 108 elderly living in Kayseri Hacı Rukiye Gazioğlu Nursing Home and who agree to participate in research and matching the search criteria. Research data was collected by using Older Identification Form, Activities of Daily Living Scale (ADL), Pain Beliefs Questionnaire (PBQ), Geriatric Pain Scale (GPS), and Older Module Quality of Life Scale (WHOQOL-OLD). In study ethics committee approval, permit of institutions and informed consent from elderly was obtained.