A cointegration analysis between Borsa İstanbul and major far east indexes
Borsa İstanbul ve dört büyük uzak doğu endeksinin eşbütünleşme analizi
  1. Tez No: 616535
  2. Yazar: AYKUT GÖKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu tezde Türkiye hisse senedi piyasası (Borsa İstanbul Ulusal 100 Endeksi) ve Uzakdoğu'nun en büyük beş hisse senedi piyasası olan; Hong Kong hisse senedi piyasası (Hang Seng), Çin hisse senedi piyasası(Şangay Birleşik Endeksi), Japon hisse senedi piyasası (Nikkei Endeksi), Güney Kore hisse senedi piyasası (Kospi Endeksi) arasındaki uzun dönemli eşbütünleşme ilişkisi üzerine çalışılmıştır. Analizin amacı, Johansen testi neticesinde, her bir borsanın aylık kapanışını takip ederek Borsa İstanbul'a yatırım yapılmasını sağlayacak uygun bir vektör eşitliği ortaya çıkarmaktadır. Söz konusu testlerde Ekim 1987'den Şubat 2015'e kadarlık aylık veriler kullanılmış olup bulgulara göre, Borsa İstanbul Nikkei Endeksi ve Kospi Endeksi ile eşbütünleşik çıkmış olup, yatırım fırsatı açısından Borsa İstanbul ve Kospi Endeksi, Borsa İstanbul ve Nikkei Endeksinden daha ciddi bir bütünleşme göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper the long-run cointegration relationship is investigated between Turkish equity market (Borsa Istanbul National 100 Index) and Major Far East Indexes such as; Hong Kong equity market (Hang Seng), Chinese equity market (Shanghai Composite Index), Japanese equity market (Nikkei Index), South Korean equity market (Kospi Index). The aim of the analysis is to reveal a proper vector equation by Johansen test which will allow to invest in Borsa Istanbul after month closes of each stock exchange. Monthly data from October 1987 to February 2015 is used in subject tests and according to findings, Borsa Istanbul is found to be cointegrated with Nikkei Index and Kospi Index but for investment opportunity Borsa Istanbul and Kospi Index reveals a more serious integration than Nikkei Index.