Sosyal medyada kişisel markalama: Instagram'daki seyahat fenomenleri üzerinde bir araştırma
Personal branding in social media: A research on travel phenomenes in Instagram
  1. Tez No: 616546
  2. Yazar: MERVE ŞAHİNŞAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL FAİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber insanların karşılıklı iletişim kurmasına olanak tanıyan sosyal medya mecraları kişilerin günlük hayatının bir parçası haline gelmiştir. Kişilerin sosyal medya mecralarında varlık gösterme arzuları artarken buna bağlı olarak farklılaşma istekleri de kişisel markalama kavramını hayatımızın bir parçası haline getirmiştir. Bu nedenle, araştırmada sosyal medya mecralarının kişisel markalama üzerindeki rolü gözlenmek istenmiştir. Araştırma amacı doğrultusunda, örnek olay çalışması deseni tercih edilerek nitel araştırma yöntemlerine başvurulmuştur. Son zamanlarda popülerlikleri artan seyahat fenomenleri içerisinden amaçlı örnekleme tekniğiyle belirlenen 12 seyahat fenomeni ile derinlemesine görüşmelere gerçekleştirilmiştir. Nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile elde edilen verilerin analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda seyahat fenomenlerinin sosyal medyada kişisel markalama çalışmalarına önem verdiği, takipçilerinden gelen geri dönüşlere dikkat ederek kişisel markalarına katkı sağlayacak şekilde sosyal medyayı kullandıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte sosyal medyada paylaştıkları içeriklerin kişisel markalama çalışmalarına katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of the Internet, social media channes that enable people to communicate with each other have become a part of their daily lives. While people's individuals desire to exist in social media channels has increased, accordingly, their desire to differentiate made the concept of personal branding a part of our lives. Fort his reason, the role of social media channels on personal branding was observed in the research. Researcher applied case study method and used qualitative research methods. Among the travel phenomena whose popularity has increased recently, in-depth interviews were made with 12 travel phenomena determined by purposeful sampling technique. The data obtained from qualitative data analysis methods and content analysis and descriptive analysis methods were analyzed. As a result of the research, it was determined that travel phenomena attach importance to personal branding activities on social media and they use social media to contribute to their personal brands bu paying attention to the feedback from their followers. However, it was concluded that the content they shared on social media contributed to personal branding efforts.