Higher education institutions' engagement on instagram: The case of foundation universities in İstanbul
Instagram üzerinde yükseköğretim kurumlarının etkileşimi: İstanbul'daki vakıf üniversiteleri örneği
- Tez No: 873442
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHVER OMERAKI ÇEKİRDEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sosyal medyanın hızlı bir şekilde benimsenmesi, iletişim ve iş birliğinde temel değişiklikler meydana getirmiştir. Bu nedenle, yükseköğretim kurumlarının sosyal ağlarda daha aktif bir profil sergilemeleri için kurumsal marka kimliklerini yansıtarak kampüs hayatları, akademik başarıları ve topluluk faaliyetlerini birer ayna olarak kullanmaları gerekmektedir. Bu çalışma, İstanbul'daki vakıf üniversitelerinin Instagram'da etkileşim stratejilerini, özellikle gönderi kategorilerinin içerik analizini araştırmaktadır. İstanbul'daki ilk 20 vakıf üniversitesinde paylaşılan gönderiler, 1 Mayıs 2023'ten 31 Ağustos 2023'e kadar nitel ve nicel olarak analiz edilmiştir. Bu araştırmayı destekleyen birkaç tema belirlenmiştir: akademik etkileşim, öğrenci etkileşimi, topluluk etkileşimi ve hibrit etkileşim. Akademik etkileşim; akademik röportajlar, programlar ve fakülte başarıları aracılığıyla desteklenmiş olup, entelektüel merakı ve bilgi edinimini teşvik etmektedir. Öğrenci etkileşimi; kulüp çalışmaları, kampüs hayatı, mezuniyet ve başarı törenleri aracılığıyla desteklenmiş olup, kişisel gelişim yollarını desteklemektedir. Topluluk etkileşimi; harcanan burslar ve üniversite-toplum ortaklıklarını teşvik eden sosyal projelerde gösterilmektedir. Hibrit etkileşim; bu temaların birleşimiyle elde edilmiş olup, akademi, toplum ve öğrenci olgusunu birleştirerek tam bir üniversite deneyimi sunmaktadır. Belli bir potansiyele sahip olan öğrencilere kişiselleştirilmiş bilgi sunmanın ve tanıtım günleri ve mezuniyet törenleri gibi en önemli etkinliklerle etkileşimi artırmanın gerekliliği kanıtlanmıştır. Her üniversitenin içerik yaklaşımındaki önemli farklılıkları ve buna bağlı olarak markalaşma ve konumlandırmadaki etkileri vurgulanmıştır. Ancak Instagram'daki içeriklerin altı çizilmiş ve videoların, kullanıcıları etkilemedeki rolünün kritik olduğu belirtilmiştir. Üniversiteler, isimlerini duyurmak ve markalarını ön plana çıkarmak için öğrenci etkileşiminde oldukça önemli bir yere sahip olan görsel malzemeleri, çevrimiçi olarak sürdürmeyi zorunlu kılmaktadır. Bu araştırma, yükseköğretim kurumlarının pazarlanmasında Instagram'ın rolüne dikkat çekerek eğitimin sosyal medya içerisindeki etkileşim stratejilerine yönelik bakış açıları sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The fast adoption of social media has brought fundamental changes in communication and collaboration. Thus, higher education institutions have to do a more active profile on social networks, projecting the institutional brand identities of higher education and using them as mirrors and loudspeakers of their campus life, academic life, and community activities. This study investigates the strategies for Instagram engagement by foundation universities in Istanbul, particularly the content analysis of post categories. Posts from the top 20 foundation universities in Istanbul were qualitatively and quantitatively analyzed from May 1, 2023, to August 31, 2023. A number of themes were identified that support this research: academic engagement, student engagement, community engagement, and hybrid engagement. Academic engagement was supported through academic interviews, programs, and faculty achievements that foster intellectual curiosity and knowledge acquisition. Student engagement was supported through campus life, students' club activities, graduation, and achievement ceremonies, which all supported avenues to self-development. Community engagement is illustrated in scholarships that are being spent and in social projects that focus on engendering university-community partnerships. Hybrid engagement, obtained from these themes, is combined with academic, community, and student themes to give a complete university experience. The necessity of delivering personalized information to potential students and increasing engagement with the highest events, such as open days and graduation ceremonies, was proven. The considerable differences in the content approach of each university, with the corresponding impacts on branding and positioning, were underlined. Still, the importance of Instagram content was underscored, although it is shown that videos are crucial in engaging users. The student engagement nature makes visually rich material essential for the university's brand and holding a desirable online presence. This research supports the role of Instagram in higher education marketing by giving insights into effective engagement strategies for prospective research in educational social media marketing.