Bazı Achillea türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosical studies on Achillea species
- Tez No: 616569
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL GÜVENALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Amaç: Achillea millefolium L. subsp. millefolium ve Achillea biebersteinii Afan. türlerinin toprak üstü kısımlarından elde edilen farklı polariteye sahip ekstrelerin antioksidan, antikolinesteraz, mutajenik, antimutajenik etkilerinin test edilmesi, toplam fenolik bileşik ve flavonoit miktarlarının belirlenmesi, aktif ekstreler üzerinde izolasyon çalışmaları ve son olarak elde edilen bileşiklerin aktivite testlerinin yapılması çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Materyal ve Metod: Ekstrelerin toplam fenolik bileşik miktarları Folin-Ciocalteu Reaktifi ile belirlenmiştir. Antioksidan kapasitelerinin test edilmesi amacıyla DPPH, ABTS, süperoksit radikalleri süpürücü kapasite ve lipit peroksidasyonu inhibisyon tayini deneyleri yapılmıştır. Antikolinesteraz aktivite testleri Ellman metodu, mutajenik ve antimutajenik aktivite araştırmaları ise Ames/Salmonella ve Echerichia coli WP2 kısa zamanlı test sistemleri kullanılarak yapılmıştır. İzole edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler yardımıyla aydınlatılmıştır. En yüksek in vitro antikolinesteraz aktivite gösteren bileşiğin moleküler doking çalışması Surflex-Dock (Sybyl-X 2.0 Tripos) programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışılan her iki türün etil asetat fraksiyonlarının yüksek fenolik bileşik ve flavonoit içeriğine sahip oldukları ayrıca yüksek antioksidan, antikolinesteraz ve antimutajenik aktivite sergiledikleri gözlenmiştir. Çalışılan türlerden 1 flavon, 3 flavon glikoziti, 2 flavonol glikoziti olmak üzere toplam 6 bileşik izole edilmiştir. Yüksek antikolinesteraz aktiviteye sahip olan 6-OH-luteolin-7-O-β-D-glukozit'in Doking simülasyonu ile hem asetilkolinesteraz hem butirilkolinesteraz enziminin periferal anyonik ve katalitik bölgeleri ile birçok hidrojen bağı yaptığı gözlenmiştir. Sonuç: Elde edilen bileşiklerin tamamı belirgin antioksidan, antikolinesteraz ve antimutajenik aktivite göstermiştir. Bu nedenle Alzheimer tedavisi için yeni ilaçlara model teşkil edebilecekleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of antioxidant, anticholinesterase, mutagenic and antimutagenic activities of different polarity of extracts from Achillea millefolium L. subsp. millefolium and Achillea biebersteinii Afan. together with their total flavonoid and phenolic contents, isolation of major secondary metabolites and investigation of their biological activities are the aims of the study. Material and Method: Determination of total dissoluble phenolic compounds of extracts were carried out using Folin-Ciocalteu's reagent. DPPH free radical scavenging activity, ABTS radical cation decolorization assay, superoxide anion radical scavenging activity, total antioxidant activity by ferric thiocyanate methods were used to measure the antioxidant capacities of the extracts and compounds. Anticholinesterase effects were determined by Ellman method. Ames/Salmonella and Echerichia coli WP2 test systems were used for determining mutagenic and antimutagenic properties. The docking study was performed using Surflex-Dock (Sybyl-X 2.0 Tripos) on the compound showing the highest anticholinesterase activity. Results: The ethyl acetate fractions of both two species showed highest phenolic and flavonoid content also antioxidant, anticholinesterase and antimutagenic activities. From these species 1 flavone, 3 flavone glycosides, 2 flavonol glycosides were isolated. Docking simulations of 6-OH-luteolin-7-O-β-D-glucoside that has highest in vitro anticholinesterase activity, showed that it targeted both the catalytic and the peripheral active sites of acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase with many hydrogen bond interactions. Conclusion: All of the isolated compounds showed significant antioxidant, anticholinesterase and antimutagenic activities for this reason they may become a novel therapeutic candidate for the treatment of Alzheimer disease.